1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Arınma Vakti-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Arınma Vakti-2

A+A-

Daha önce FETÖ’cülerle ilgili Kanun Hükmünde Kararnameleri ağır dille eleştirip, ‘Maaşını kararname mağdurlarına yardım için dağıttığını beyan eden Bülent ağabey söylemleriyle adeta kamu vicdanını yaralamayı kendine görev edinmenin de ötesine geçti!

***

Arınç’ın sözlerinin hemen ertesinde muhalefet ‘Bu sözler Cumhurbaşkanından habersiz sarf edilemez’ algısını oluşturmaya başlamıştı ki, önce Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ardından bizatihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘söylenenlerin kabul edilemez olduğunu’ bütün açıklığıyla izah ve ifade etti.

Fakat gerek AK Parti çevrelerinde gerekse diğer siyasi çevrelerde Arınç’ın “Toplumun hassasiyetlerini kaşıyan eylem ve söylemlerine rağmen’ Cumhurbaşkanlığı kadrolarında bulunması ciddi rahatsızlık oluşturuyor.

CHP’Lİ ÇEVİKÖZ:

S 400 PASİFİZE EDİLMELİ,

MARAŞ AÇILMAMALI

CHP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, Amerikan Alman Marshall Fonu (GMF) adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği panelde Türk-Amerikan ilişkilerinde 2003’ten sonra, ‘yani AK Parti iktidarıyla birlikte’ pek çok ciddi zorluğun yaşandığını, bu dönemde AK Parti iktidarı sayesinde Türk dış politikasının tarafsızlık, öngörülebilirlik ve güvenilirlik unsurlarını kaybettiğini iddia etti.

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya silah ambargosunu içeren kararına uymamakla eleştirildiğine vurgu yapan Çeviköz, AK Parti’nin siyasi İslam’ı Türk dış politikasına soktuğu şikâyetinde bulundu.

Rusya’dan satın alınan S-400 füzelerinin ‘aktif edilmeme’ seçeneğinin AK Parti döneminde gündeme gelmemesi halinde, ‘CHP'nin liderlik edeceği bir sonraki hükümetin gündemine kesinlikle geleceği’ sözünü de veren Çeviköz, Kıbrıs’ta kapalı kent Maraş’ın kısmi şekilde yeniden açılmasını desteklemediklerini ve bunun BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu söyledi.

‘AK Parti iktidarının Kürtler'i sürekli PKK terörüyle ilişkilendirdiği’ suçlamasını yönelten Çeviköz, ‘sözde’ Kürt sorunun çözümünün Türkiye'ye dışarıdan empoze edilmesi ihtimalinden endişeli olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2018 Soçi Anlaşması'nda verdiği yükümlülüklere uymadığı için Şubat ayında İdlib'te çok sayıda can kaybı yaşadığını iddiası da Çeviköz’ün bir başka marifetiydi.

Nerdeyse her satırı Türkiye’yi karalama ve şikâyet anlamı taşıyan konuşmasında Çeviköz Amerika’nın yeni Başkanı Biden’a adeta ‘Türkiye’ye demokrasi dayatması’ yapması tavsiyesinde bulundu. “Biden yönetiminden ilk beklentimiz hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, yargı sisteminin siyasetten arındırılmasına, güçler ayrılığına, demokratik reformlara, medya, ifade, toplanma özgürlüğü gibi tüm temel hak ve özgürlüklere çok güçlü bir vurgu yapması” diyen Çeviköz CHP’nin dış siyaset projesini dile getirmiş oldu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.