1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Arkadaşlar Bi Dakka!
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Arkadaşlar Bi Dakka!

A+A-

Herkes bir taraftan tutmuş, o tarafa çekiyor. Kopacak mı, yırtılacak mı düşünen yok! Lütfen cevap verir misiniz, mümin kişiye yakışan hangisidir?

 —Tek bir vatan üzerinde yaşayan ama taraflara ayrılan milletin anlaşmazlığa düştüğü konularda, bir tarafa geçip kavgaya destek olmak mı? Yoksa

 —Tarafların anlaşamadığı konuları anlamak, tarafların anlaşmaları için çalışmak ve kavgaya engel olmak mı?

*

Görünen o ki, anlaşmazlığın ne olduğunu, sorunun nereden kaynaklandığını anlama çabasında olanlar azınlıkta. Yandaşlık duygusuna kapılanlar ferasetsizce ve basiretsizce bilmediği, anlamadığı şeyleri inkâr etmekte ve anlamadığı şeyleri anlatana sövmekte. Anlamak için bilgisini artırmayı, anlayış kapasitesini geliştirmeyi düşünen yok. İşin aslını anlamaya çalışan az. Kandığı yalan uğruna bağırmaya devam. Hak, hakikat, adalet, denge kimin umurunda?

*

Bi dakka arkadaşlar, sakinleşip bir daha düşünelim! Bu durumun sonu nereye varacak? Sonuç kime hizmet edecek? Kavgada kazanan kavga edenler olmaz! Belki, bir taraf daha az kaybeder ama kavganın kazananı izleyenler ile kavga ortamını hazırlayanlar arasında olur. Belki biraz da kavga içinde görünüp tarafları yönlendirenler arasında. Siz neresindesiniz bu kavganın? Bir daha düşünmeye değmez mi?

*

Toplum içinde, bilgisiz kişi sorun değildir. Sorun, bilgisizlikte ısrar eden ve bilgisiz olduğu halde ahkam kesmeye devam eden kişidir. Zira bilgisiz kişi öğrenmeye açık ise öğrenerek bilgisizliğinden kurtulur. Bilgi ve öğrenme ile gelen bu kurtuluş, feraset ve basiret sayesinde gelmiştir. Ama öğrenmeye kapalı, bilgisizlikte ısrar eden kişi kolayca kandırılır ve cahilleşir.

*

Cahil kişi ancak haini güçlendirir. Cahil kişide basiret de olmaz, feraset de. Cahilin kafası karışık, anlayışı kıt, hafızası zayıftır. Bu yüzden çabucak sinirlenir ve parlar, anlamak, anlaşmak için değil dövüşmek için konuşur. Güçlü olmak, haklı olmak değildir. Bunu bile idrak edemez. Cahil yalana kanar, yalanı doğru sanar ve doğru ile hakikat arasındaki farkı da anlamaz.

*

Bu yüzden cahiller hainlerden daha tehlikelidir. Aramıza karışan birkaç yüz hain ateş olsa ancak kendini yakar ama hainlere kanan cahil kalabalıklar tüm ülkeyi yakar, tüm milleti yakar Allah muhafaza. İslam’a “hizmet” eder gibi görünüp milyonlarca Müslümanın gücünü İslam düşmanlarının “hizmetine” yönlendirenler unutulmasın. 

*

Din ile kandıranların açtığı belalar ve acılar açıkça ortada dururken, birilerinin bizi “tarih” ile de kandırıyor olabileceğini düşünmek için yeni belalar mı bekleyeceğiz?

*

Bizi kandıranların bizi ayırmasına ve birbirimize düşürmesine yine izin mi vereceğiz? Yoksa doğru sandığımız bilgilerimizi bir daha gözden geçirip, işin aslını, esasını anlamak için çalışmaya mı başlayacağız? Tekrar düşünmeye değmez mi sizce de?

*

Siyaset gözlüğünü çıkarın sorunumuz partiler değildir. Sorunumuz vatanın birliği ve milletin geleceğidir. Çözüm de kavgada değil toplumsal uzlaşmada, anlaşmadadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.