1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Artan Harcamalar Kaygı Veriyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Artan Harcamalar Kaygı Veriyor

A+A-

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için gıda, sağlık, konut, ulaşım, giyim ve diğer sayamadığımız bir sürü harcamalarımızın her geçen yıl artarak devam etmesi endişeleri de beraberinde getiriyor.Artan harcamalarımız karşısında gelirimizin sürekli düşmesi bu endişeyi derinleştirmeye devam ediyor.Her ayı borçlanarak geçirirken, gelecek ayki harcamalarımızın artışının ne olacağı ve ‘ödemeleri nasıl yapacağız’ düşüncesinintelaşına kapılmamak elde değil.Yani, borçlanmadan ayı ve yılı nasıl geçireceğiz sorgulamasıyla günümüz geçip gidiyor.Bu durum karşısında ya kemer sıkacağız, ya da insanların geçinebilecekleri bir ekonomik yapıyı kavuşacağız. Umarım yeni dönem Türkiye’sinde uygulanacak ekonomi politikası bu yönde gelişir ve insanlar ekonomik kaygılardan kurtulur.

***

Kişi başına tüketim harcamamız 2016 yılına göre, 2017 yılında önemli oranda artmıştır.  2016 yılında 1642 TL iken, 2017 yılında 1854 TL'ye yükselmiştir.Hayat pahalılığı harcamaları artırırken, aile bütçesinden en çok ulaştırmaya ayrılan pay artmıştır. Bunun nedeni de yükselen petrol fiyatlarının ulaştırma harcamalarımıza olumsuz etkisidir.Diğer taraftanhanehalkları bütçelerinde en fazla harcama payı konut ve kira harcamaları olarak ortaya çıkıyor.Hanehalkı bütçe araştırmasının 2017 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 19,7 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları görülüyor.Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama grupları ise yüzde 2,2 ile sağlık ve yüzde 2,3 ile eğitim hizmetleridir.Düşük gelirli hanede harcamalarının iki katını gıdaya ayrılması ve harcama kalıplarının değişmesi dikkat çekicidir.Tüketim harcamalarının 2017 yılındaki dağılımına bakıldığında; en düşük geliri olan birinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehakları,  konut ve kira harcamalarına yüzde 31,9, gıda ve içecek harcamalarına yüzde 28,6, ulaştırma harcamalarına yüzde10,2 ve mobilya ve ev eşya harcamalarına yüzde 5,7 pay ayırıyor.En yüksek gelir grubu olan hanehakları ise, ulaştırma harcamalarına yüzde 23,9, konut ve kira harcamalarına yüzde 20,9, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 14,6 ve lokanta ve otel harcamalarına yüzde 7,1 pay ayırabiliyor.

***

Maaş, ücret gibi geliri olan hanehakları konut ve kira harcamalarına yüzde 23,2, ulaştırma harcamalarına yüzde 19,5 ve gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ise yüzde 18,2 pay ayırırken, müteşebbis geliri olanlar ise, ulaştırma harcamalarına yüzde 23,7, konut ve kira harcamalarına yüzde 20,8 ve gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına da yüzde 18,8 pay ayırabilmektedir. Gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olanlar; konut ve kira harcamalarına yüzde 29,2, ulaştırma harcamalarına yüzde 18,5 ve gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 14,6 pay ayırmaktadır. Emeklilik geliri olanlar ise; konut ve kira harcamalarına yüzde 30, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 25,7 ve ulaştırma harcamalarına da yüzde 12,8 pay ayırdı.Sonuçta yıldan yıla tüketim harcamamız artmaya devam ediyorsa, bunun önüne geçilmesi gerekiyor.

Gelir ve gider dengesinin sağlanması bizleri rahatlatacaktır. Vatandaşlar olarak bizlerin beklentisi de bu konuda daha ciddi adımların atılmasıdır. Bunun yanında bizlerin de yapması gerekenler vardır. Öncelikle harcamalarda aşırıya kaçmamak, ayağımızı yorganımıza göre uzatmaktır.

Ne dersiniz sizce de öyle davranmamız gerekmez mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.