1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Artık Ekonomiye Odaklanma Zamanı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Artık Ekonomiye Odaklanma Zamanı

A+A-

Seçimler bitti. Piyasa rahatlamayı bekliyor. Özellikle AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan belirledikten sonra sıra ekonomiye odaklanmaya geldi.
Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’nin Genel Başkanı ve Başbakan olması
Konya açısından önemli bir süreçtir. Umarım Konya hak ettiğini alır. Bu süreçte Türkiye ile birlikte Konya önemli hizmetler alır. Başarılı bir dönem 2015 seçimlerine kadar götürülür.
Hep birlikte bunu yaşayıp göreceğiz.
Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde iş dünyasının beklentisi bellidir. Ekonomiye odaklanma ve piyasanın hareketlenmesidir. Çünkü Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabineyi açıkladıktan sonra piyasada en çok da ekonominin hareketlenmesi merak ediliyor.
İş dünyasının temsilcileri hükümetin öncelikleri arasında ekonominin olmasını dile getiriyor.
Artık iç ticaretin canlanmasıyla birlikte ihracat noktasında da bir hareketin gelmesi beklentisi vardır. Özellikle piyasa aktörlerinin beklentisi ve değerlendirmeleri bu noktadadır.
İstikrarın artıp siyasi tartışmaların gündemden çıkmasıyla Türkiye ekonomisinin Eylül ayında ivme kazanmasını beklentisi yoğunluktadır. Mevsimsel sebeplerle yavaş geçen Temmuz ve Ağustos aylarının ardından ekonomik faaliyetini Eylül ayında artırmasının sürpriz olmayacağı da aşikârdır. İstikrar ortamında Eylül ayında hem reel kesim hem de tüketici güven endeksinin artış göstermesi beklenebilir. Diğer taraftan da içerideki stresin azalmasıyla yurt dışı piyasaların yeniden yükselmesi şaşırtıcı bir gelişme olmayacaktır.
Türkiye ekonomisinin gelecek dönemde önünde dışsal kırılganlıklara ek olarak halen cari açığı düşürmek, enflasyonu hedeflenen seviyeye indirmek gibi ciddi zorluklar bulunduğunu bir gerçektir.
&&&
Hükümete çağrıda bulunan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, “Yeni Başbakan ve ekonomi yönetiminin biran önce ekonomik önlemleri devreye sokmasını bekliyoruz. Belirsizliklerin ortadan kaldırılması, bu senenin son çeyreğinde ve gelecek yıl elde edeceğimiz büyüme oranının hızlanmasını sağlayacaktır" diyor.
Aslında Onatça, iş dünyasının bir süredir ikinci plana itilmiş olan ekonominin gelecek günlerde gündemde ön plana taşınmasını arzu ettiğini vurguluyor. Bunun yanında ekonomik istikrarın korunması ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması ve büyümenin canlandırılmasını, barış, demokrasi ve kalkınma yolundaki ilerlemenin hızlandırılması temennisinde bulunuyor.
İş dünyasının haklı olarak hükümetten ortak beklentisi ekonomiye ddaklanma ise hiçbir mazerete dayanmadan bunun hayata geçmesi gerekiyor. Tabi ki ülkemizi siyasal gerginlikten uzaklaştırmak bunun bir başlangıcı olabilir. Sonuçta piyasaya bir rahatlık gelir. Beraberinde siyasal ve ekonomik istikrar gelir. Öyle ise Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığındaki yeni hükümetin başarılı olmasının yolu da işe ekonomiden başlanmakla olur.
Unutmayalım ki, güçlü Türkiye’nin ayaklarından birisi de üretimden ve ürettiğini dış piyasalarda satmakla oluşur. Dünya genelindeki pazarlarda ürettiğin ürünlerle söz sahibi olmakla yakalanır. Ne dersiniz öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.