1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ASELSAN ile milli teknoloji hamlesi
ASELSAN ile milli teknoloji hamlesi

ASELSAN ile milli teknoloji hamlesi

MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, ASELSAN Konya Silah Sistemleri yatırımının önemine değindi. ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi Genel Müdürü Bülent Işık, “ASELSAN Konya tam bağımsız savunma sanayii hedefine katkı yapacak” dedi.

A+A-

M. Ali Eskipostalcı

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve beraberindeki uzmanlardan oluşan heyet, ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. (AKSS) Tesislerini ziyaret ederek,  Genel Müdür Bülent Işık ile savunma sanayiinde bölge ekosisteminin daha yukarılara taşınması için işbirliği olanaklarını görüştü.

Ziyarette, MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. yatırımının önemine değinerek, “Ülkemiz son yıllarda milli teknoloji hamlesi politikaları yürütmektedir. Bu doğrultuda, dünyanın ilk yüz savunma ve havacılık şirketi arasında yer alan ASELSAN gibi bir dünya markası tarafından,  sadece ülkemiz açısından değil, dünyadaki savunma ve havacılık sektörü açısından da önem arz eden çok değerli bir yatırımın Konya’da yapılmasının, son derece tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz ve bölgemize yapacağı katkının farkındayız” dedi.

MEVKA’nın desteği

Bostancı, ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi yatırımının, gerek Konya’nın marka değerine katkısı, gerekse Ar-Ge, tasarım ve inovasyon merkezi gibi unsurları nedeniyle, bölgenin teknolojik seviyesinin geliştirilmesi ve gerekli dönüşümün sağlanması konusunda son derece kritik önemde olduğunun altını çizdi. Bostancı, “Dünyanın en büyük savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN bünyesinde,  MEVKA’nın desteklemekte olduğu projeler ile yerlileştirilmiş ve millileştirilmiş yüksek teknolojiye sahip ürünleri kullanımda görmekten büyük onur duyacağız” ifadelerini kullandı.

Model tesis

ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi Genel Müdürü Bülent Işık ise, ASELSAN’ın Konya’da 3 ay zemin hazırlama ve 9 ay inşaat faaliyeti çalışması gibi kısa bir sürede tamamlanarak model olduğunu söyledi.

Işık şunları söyledi: “MEVKA ve ekosistemdeki tüm paydaşlar ile yerli ve milli savunma sanayii politikaları çerçevesinde bölgede var olan güçlü savunma sanayii potansiyelinin daha da geliştirilmesi için, ekosistem paydaşlarımızla işbirliği gündemimizdeki en önemli konular arasında. ASELSAN Konya tam bağımsız savunma sanayii hedefine katkı yapmaya devam edecek.”

Çalışma ziyaretine, MEVKA yetkilileri Çakan Tanıdık, O. Fatih Yalçın ve Ö. Faruk Cantimur eşlik etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.