1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Asgari Ücret Daha Makul Olabilirdi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari Ücret Daha Makul Olabilirdi

A+A-

 

Beklenilen asgari ücret açıklanmasına rağmen, bu ücret çalışanlar için sükuti hayal oldu. 

Açıklanan asgari ücret ise brüt olarak 2 bin 29 TL iken, net olarak bin 603 TL oldu.

Milyonları ilgilendiren asgari ücrete yapılan artışla geçinilmesinin zor olduğu bir gerçek.

Asgari ücrete yapılan bu artışla geçiniliyorsa diyeceğim hiçbir şeyde yok.

Kaldı ki yeni yılla birlikte yapılan zamları görüyorsunuz. Gittikçe de geçinmek zorlaşıyor.

Ev kiralarının yükselmesi, gıda, giyim, akaryakıt, elektrik, ulaşım, akaryakıt ve sağlık giderleri artmasının yanında, kesilen vergiler de düşünürsek nasıl geçinilecek çok merak ediyorum. Doğrusu yapılması gereken artış geçinilebilinecek bir durumda olmalıydı. Giderek yoksullaşan ülkemizde bunun önüne geçilmeliydi.

***

Çalışanın rahat edebilmesi için işçi sendikalarının beklediği asgari ücret net 2 bin ve 2 bin liranın üzerindeydi.  Asgari ücret tespit komisyonundaki Türk-İş’in talebi de bu yönde iken beklenen gerçekleşmedi.

Bunun üzerine işçi sendikaları ve siyasi partilerden tepki verilmesine rağmen, iş işten geçmiş oldu. Halbuki ülkemizde açlık ve yoksulluk her geçen gün artıyor. Tüketici fiyatları Kasım ayında yüzde 12,98’le son 13 yılın rekorunu kırmıştır.

Türk-İş'in her ay yaptığı geçim şartları araştırmasına göre, Aralık ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1608, yoksulluk sınırı 5 bin 238 TL. Bir kişinin aylık geçim maliyeti ise 1989 TL. Birleşik Kamu-İş’e göre de, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 857 liraya, yoksulluk sınırı da 7 bin 155 liraya ulaştı. Ücretlilerin satın alma gücündeki erime de hızlanmıştır.

***

Türkiye Kamu-Sen de, devletin geçim endeksi rakamları dahi 1603 TL’nin iki katıdır. Bu rakamlar dikkate alınmalıydı diyor.

Anlaşılan o ki, asgari ücret tespiti yapılırken bu bilgiler yeterince değerlendirilmemiştir. 

Gelinen noktada mevcut asgari ücretle bırakın sosyal kültürel ihtiyaçları karşılamayı, dengeli ve sağlıklı beslenmek bile mümkün değil gibi gözüküyor.

Yapılması gereken asgari ücretle geçinenlerin alım gücünün giderek zayıflamasının önüne geçilmesiydi. Bunun yanında asgari ücretten alınan vergilerin daha makul düzeye getirilmeliydi.

Sonuçta bu asgari ücretle geçinmek mümkün değil, alım gücü ve geçim standartları göz önüne alınarak asgari ücrette iyi bir artış sağlanabilinirdi.

Yani, asgari ücretle çalışanların azda olsa rahat edebilecekler bir artış yapılabilir, bu insanların geçinebilecekleri bir ücret olabilirdi.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.