1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Asgari Ücretle Geçinmek Kolay mı?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari Ücretle Geçinmek Kolay mı?

A+A-

Hayat pahalılıyla kendisini her anlamda hissettirmeye devam ediyor. Özellikle de bundan canı yananların başında asgari ücretliler geliyor. 
Türk-İş’in 2013 Ocak sonu asgari ücret değerlendirmesine göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için yapması gereken gıda harcaması bin 52 TL’dir. Peki, şu anda net olarak asgari ücret ayda 773,01 TL. Bu parayla geçinilip geçinilmeyeceğini siz hesap edin.
Konuyla ilgili Türk-İş Konya İl Temsilcisi Necati Kökat da açıklamasında, “Dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 3 TL ve yoksulluk sınırı 3.266 lira olurken, Enflasyonda yıllık hedefin üçte biri mutfakta bir ayda gerçekleşti. Aylık artış yüzde 1.78 oldu. Asgari ücret dört çocuğun gıda harcamasına bile yetmiyor” diyor.
Aslında Kökat, tespit edilen asgari ücretin piyasa şartlarına göre uygun olmadığı gibi,
Yapılan zamlarla insanların bu asgari ücretle ihtiyaçlarını karşılayamadıklarına dikkat çekiyor.
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.265,55 lira olduğunu da ifade ediyor.
Fiyat artışları nedeniyle geçtiğimiz aya göre mutfak için 18 liranın üzerinde daha fazla harcama yapmak gerekiyor.
Ailenin yaşama maliyeti ise bir ayda 57 lira arttı.
Yapılan hesaplamada, 4–6 yaş grubundaki bir çocuğun gıda harcaması için ayda 196 lira gerektiği görülüyor. Bu durumda aylık asgari ücret olan 773, 01 lirayla geçinecek olana aşk olsun. Bir aylık net asgari ücret dört çocuğun gıda harcamasını bile karşılamaktan uzak kalıyor. Açlık sınırı olarak tanımlanan tutarın yüzde 77’sini, yoksulluk sınırı olarak tanımlanan tutarın ise ancak yüzde 24’ünü karşılıyor.
Diğer bir ifadeyle, asgari ücret almakta olan bir çalışan, ailesi ile birlikte ancak 23 gün dengeli beslenebilmekte, insan onurunun gerektirdiği yaşama düzeyini ise sadece 7 gün için sağlayabilmektedir.
Sonuç olarak asgari ücretle geçinmek her geçen gün zorlaşıyor. Asgari ücret tespit edilirken, zamanla oluşacak olan zamlar dikkate alınmalı ve piyasa koşullarına göre bir ücret belirlenmelidir. Malum, piyasa koşulları her ay ve her yıl değişebilmektedir. Ne dersiniz asgari ücreti tespit edenler makul olarak mı hareket etmişler? Öyle olsa, bugün asgari ücretli isyanda olmaz. Geçinemediklerinden dolayı feryat etmezdi. Umarız, bir dahaki yıl, asgari ücreti tespit edenler daha sağlıklı ve geçinilebilinecek bir asgari ücret belirlerler.
Bu asgari ücretle geçinmek kolay mı?
Sorarım sizleri?

^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.