1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Asgari Ücretlinin Yoksullaşmasının Önüne Geçilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari Ücretlinin Yoksullaşmasının Önüne Geçilmeli

A+A-

Yapılan zamlar ve alım gücünün giderek azalması sonucu asgari ücretle geçinenler zorlanmaya başladı. Ev kiralarının yüksekliği, gıda ve giyim ürünlerine yapılan zamlar, enerji giderleri, ulaşıma yapılan zamlarla birlikte zorlanan hayat şartlarında geçinmek giderek zorlaşıyor. Asgari ücretli artık geçinebilmenin derdine düşerek ek işler yapmak için başka yollara başvuruyor. Bin 404 lira olan asgari ücretin harcama listesine bakarsak, en çok kira giderinin yanında gıda, giyim, enerji, ulaşım ve sağlık giderleriyle kesilen vergiler karşımıza çıkıyor. Bu durum karşında yapılacak olan asgari ücretlinin alım gücünün yükseltilmesiyle birlikte yoksullaşmasının önüne geçilmesidir. Türk-İş tarafından her ay düzenli olarak yapılan ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 481 liradır. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 823 liradır. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 854 liradır.

***

Bu sonuçlara göre asgari ücretle geçinenlerin durumu oldukça vahim olduğu kadar da düşündürücüdür. Yine Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Ekim 2017 Dönem Raporu’na göre de, asgari ücretlinin yüzde 4 yoksullaştığı görülüyor. Asgari ücretli bir yıl öncesinin aynı ayına göre alım gücünü balıkta yüzde 15, ette yüzde 4,2, temel hastane hizmetlerinde yüzde 3,3, sebzede yüzde 12, katı ve sıvı yağlarda yüzde 5, gerçek kirada yüzde 1,3, süt, peynir ve yumurtada yüzde 8,6 kaybediyor. Toplam kayıp ise yüzde 4. Toplamda asgari ücretli enflasyon hesaplamasına dâhil edilen ürünlerin yüzde 70’i için alım gücü kaybı yaşıyor.

En çok alım gücü kaybı yaşanılan bölge geçtiğimiz ay olduğu gibi yüzde 5 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis ve Zonguldak, Karabük, Bartın bölgesi. Bu bölgeleri yüzde 4,9’luk kayıpla Van, Muş, Bitlis, Hakkâri ile yüzde 4,8 ile İzmir ve Konya-Karaman bölgesi takip ediyor.

***

Başkent Ankara’da ise asgari ücretlilerin yaşadığı alım gücü kaybı ise yüzde 3 olarak gerçekleşiyor. Görünen o ki,  asgari ücretli yüksek enflasyon oranları karşısındaki alım gücünün zayıflamasıyla karşı karışa kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Enflasyondaki hareketler doğrudan doğruya alım gücünü etkilerken, kişisel harcama kalemlerindeki fiyat artışları ile resmi fiyat endeksi arasındaki farkta istatistiklere yansımayan yoksulluğun nedenlerini oluşturuyor. Sonuç olarak diyebileceğim, asgari ücretle geçinenlerin alım gücünün giderek zayıflamasının biran önce önüne geçilmeli. Yeni yıla 2 ay bir süre kaldığına göre 2018 yılındaki asgari ücret belirlenmesinde alım gücünün giderek zayıflamasının nedenlerine bakılıp ona göre bir ücret tespiti yapılmalı. En önemlisi de asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılması veya makul düzeye çekilmesidir. Umarım herkesin alım gücünün yükseldiği ve geçinebileceği bir asgari ücret tespit edilir. Ne dersiniz öyle de olması gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.