1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Asgari Ücretliye 30 Lira Zam Olur mu?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari Ücretliye 30 Lira Zam Olur mu?

A+A-

Milyonlarca çalışan 2015 yılında asgari ücretin net/brüt ne kadar olacağının merakı içinde.

Ocak ayında açıklanacak asgari ücret zammı 2015 yılı için beklenilen bir zam oranı olmayacağı şimdiden görülüyor. 

Ülkemizdeki yaklaşık 15 milyon kayıtlı çalışan günümüz koşullarında geçimini sağlayacak bir zam beklentisi içindeyken yine hayali sukuta uğrayacaktır. Yeni asgari ücret 77 milyonu doğrudan etkilerken, maaşı artışı beklenilen oranda da olmayacağından dolayı çalışanların borçlanma miktarının artacağı görülüyor. Hükümet 2015 yılı programında asgari ücrete yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er zam yapmayı planlıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda da söz konusu zam oranlarında anlaşılması halinde asgari ücret 2015'in ilk 6 ayında brüt 1168 lira, net 922 lira, ikinci 6 ayında ise brüt 1203 lira, net 947 lira olacaktır.

Şu anda 891 lira olan asgari ücret, söz konusu oranda zam yapılmasıyla aylık net 31 lira zamlanacaktır. Peki, bu 31 liralık artış; ev kirası, gıda ve giyim ürünlerindeki zamları karşılayacak mı sorarım sizlere?

Tabi ki karşılayamadığından dolayı da kemer sıkmaya devam edilecektir.  Zaten hayat şartlarının altındaki asgari ücretle zor geçinen çalışanların borçları her ay artarak devam edecektir. Oysa asgari ücrete yapılacak zamda geçim şartları, işçi kesiminin harcama gruplarını dikkate alan bir enflasyon oranı ve en düşük memur maaşı dikkate alınmalıydı. 

Asgari ücretin brüt olarak artırılmasından ziyade, üzerindeki vergi ve sigorta prim

yüklerinin azaltılmasıyla çalışanın eline geçecek net ücrette ilave artışlar sağlanmalıydı.

Kısacası çalışanların temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir asgari ücret zammı yapılmalıydı.

&&&

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Necati Kökat, konuyla ilgili açıklamasında çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği oranda artış istediklerini belirterek, “Hükümetin açıkladığı oran, asgari ücret komisyonun saygınlığına gölge düşürmüştür. Pazarlığın nereden başlayacağını adeta belirlemeye yönelik bir orandır. 891 lira olan asgari ücretle yaşamak bir sihirbazlık gerektiriyor. Çünkü çalışanın yaşadığı enflasyon, açıklanan enflasyonun bir hayli üzerindedir. Sosyal devlet olmanın gereği ve refah payı da düşünülerek asgari ücretteki artış muhakkak enflasyonun üzerinde olmalıdır" diyor.

Kökat, bugünkü şartlarda asgari ücretle geçinmenin büyük bir sihirbazlık gerektirdiğine dikkat çekerken, yapılacak olan zammında enflasyonun üzerinde olmasını istiyor.

&&&

Henüz daha vakit varken, asgari ücrete yapılacak zam insanların geçinebilecekleri oranda olmasında büyük yarar var. Tabi ki temel ihtiyaçlar göz önünde tutularak daha gerçekçi ve geçinilebilinecek bir zam oranı yapılabilir.

Yapılacak asgari ücret artışı olan 31 lira ile günlük bir paket makarna alınabilinecek.

Sonuç olarak temel gıda maddeleri ve yaşam malzemelerine yapılan zamlar karşısında asgari ücretle çalışanların maaşlarına yapılacak olan zamla bir dengesizlik oluşturacak.

Yani yapılacak olan zam temel ihtiyaçlara göre tespit edilmeliydi.

 

Ne dersiniz? Bu gerçek göz ardı edilmemeli.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.