1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Asıl Acınacak Dert
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Asıl Acınacak Dert

A+A-

İmandan mahrum bir insana bütün nimetler verilse ve o, dünyada bin yıl saltanat sürse, yine de bir gün ölecek ve eli boş olarak dünyayı terk edecektir.Mevlânâ Hazretleri buyurur:“İnanç azlığından meydana gelen derde acımak gerekir. Çünkü o derdin dermanı yoktur.”Asıl acınacak dert, imandan mahrumiyettir. Zira insanın bu dünyada hiçbir şeyi olmasa, nihâyetinde bu, muayyen bir vakit içindir. Fakat imandan nasipsizlik, ebedî bir mahrumiyet sebebidir.İmandan mahrum bir insana bütün nimetler verilse ve o, dünyada bin yıl saltanat sürse, yine de bir gün ölecek ve eli boş olarak dünyayı terk edecektir. Unutmayalım ki üzerimizdeki güneş; bir müddet yeryüzünde zulümle saltanat sürmüş olan Firavunların, Hamanların, Nemrutların, Hülaguların, Adların, Semudların saraylarını, köşklerini, hazinelerini aydınlatan, sonra da harabelerinin üzerine haşmetle doğan aynı güneştir.

***

Fani kuvvet ve kudretlerine mağrur olarak Allah’a başkaldıran o zalimlerin arkasından, ne semalar ağlamış, ne gözler yaşarmış, ne de gönüller sızlamıştır. Bilâkis onlar, mazlumların ahları ve bedduaları ile tarihin çöplüğünde çürüyüp gitmişlerdir. Bir zamanlar saltanat sürdükleri yerleri, şimdi baykuşlar ve köpekler şenlendirmektedir.Yani ebedi âleme, iman ve salih amellerle intikal edemeyen biri, dünyada nimetler içinde yüzmüş bile olsa, hakikatte zavallı bir müflistir. Buna mukabil insan, hiçbir dünyalığa malik olmasa da iman sahibiyse, aslında her şeye sahip demektir. Zira iman ve salih amellerin getireceği saadet, ebedi bir saltanattır.

***

Resulullah Efendimiz’in ifade buyurduğu üzere;“…Asıl hayat, ahiret hayatıdır. Asıl saadet, ebediyet saadetidir!” (Buhârî, Cihâd 33, Salât 48)Mü’min bilir ki, ebediyet yolculuğundaki kısa bir konaklama yeri olan dünyada yaşanan mahrumiyetler ve çekilen çileler; ahiretteki azabın yanında bir hiçtir. Buna mukabil, dünyada sürülen zevk u safa ve saltanat, ahiretteki ebedî saadetin yanında bir hiç hükmündedir. Bu yüzden mü’min, fakr u zarûret içinde bile olsa, refah içindeki kâfir ve fasıkların hâline bakarak asla mahzun olmamalıdır“…Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir…” (et-Tevbe, 40) ayet-i kerimesi muktezasınca, Allah ile beraberliğin hazzıyla, bütün fani ıstırapları unutmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.