Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Asri Cami

A+A-

Alâeddin mevkiinde, Mevlana Caddesi üzerinde, Meram İlçesi Sahipata Mahallesi Karahüyüklü Sokak No.5 adresinde Mukim Asri Camii vakıf eseri olup müştemilatı olan şadırvan ve tuvalet-WC’si Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce kiraya verildiğini, kiracı olan işletmeciden öğreniyoruz. Bakımsız ve harabe halde olmasına rağmen yine de ücretli olarak kullanılabiliyor. WC giriş tek kapıdan yapılmakta, içerideki kabinler; bay, bayan ve engelli olmak üzere kullanılmakta, Engelli kabini ise geçici olarak işletmeci yaptırmış, standardı yok ve düzensizdir. Ancak toplum değerlerine ve ahlaki olarak bu durum doğru değildir.

Bahse konu camii ve müştemilatı şehir merkezinde olması, şehrimize gelen misafirlere karşı olumsuz bir imaj vermekte, Mevlana diyarı Konya’mıza yakışmamaktadır. Dolayısıyla bakım ve onarıma ihtiyaç bulunmaktadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü veya Büyükşehir Belediyemiz el atması lazım, Bakım ve onarımını yaptırmalarını hassaten arz ve teklif ederim.

Kurum ve kuruluşlarda izdiham

Şehir merkezinde Kayalıpark’ta bulunan PTT ile diğer şubelerinde ve Telekom binası ile şehrin farklı yerlerinde bulunan bankaların tamamında, bilhassa sabahtan mesai başlamasında ve öğle sonra mesaisinde dışarıda sıra var.

Türk Telekom’daydım. Bina içerisine kimse alınmıyor, ancak dışarıda sıra fazla, Salonda yer olmasına, oturacak bankların boş olmasına rağmen içeriye sıra ile alınıyor, oysa içeriye fiziki mesafeye göre vatandaş alınmalı, içeri dolduktan sonra yine dışarıda sıra olabilir o zamanda az bir sıra olur, yaya yolları, kaldırımlar kapatılmaz, görüntüde hiç hoş olmamıştır.

Bankalarda da durum aynı ne estetik ne görüntü açısından hoş olmamakta, ne de insanlığa yakışmaktadır. Bu gidişata başta Sayın Valimiz olmak üzere ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri önlem almalıdır.

Kamu sağlık kurumları

Mart ayından beri pandemi (Kovid-19) nedeniyle sağlık sorunları ertelendi, ötelendi, Randevu almak zorlaştı, bazı devlet hastanelerinde bazı poliklinikler randevuya kapalı deniliyor. Randavu almış olsan bile yeterli tedaviyi görmek ne mümkün. Beyhekim Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bunlardan biri, diş tedavisi olacak insanlar tedavi olamamakta, ancak ilaç reçetesi verilerek yollanmakta. Takip edin sistem açıldığı zaman veya pandemi geçinceye kadar bekleyin denilmektedir. Ne hikmetse özel ağız ve diş sağlığı poliklinikleri çalışmakta, bütün alanlarda kısmen veya tamamen iş yapan, çalışan alanlar varken sadece pandemi tedbirleri kamuda var, Pandemi kamuyu etkilemekte midir? Niye randevu sistemi açık değil, neden randevu verilmiyor?

Dar gelirli vatandaşlarımız var, bunlardan emekli, asgari ücretli, işsiz, pandemi döneminde farklı adlar altında olan işçiler ve ücretsiz izinde olan var. Herkes özel diş polikliniklerine gidecek durumda değillerdir. Gerek internette gerekse 182 telefon hattı pandevu sistemine açılmalı, biran evvel kamu sağlık kurumları; hastane ve poliklinikleri tam zamanlı ve normale dönmeli, poliklinik ve tedavi hizmetleri vermelidirler.

Hoşça bakın zatınıza. Allah’a emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar