Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aşure

A+A-

Kazanmak için etrafındakileri harcayanın, elde edeceği şey galibiyet değil, yalnızlıktır. Bu nedenle Aşure, medeniyetimizin İslam öncesinden kutlanarak gelen ortak bir değeridir. Ancak bizim için bu gün, bir taraftan birlik ve beraberliği ifade ederken, öte yandan çok üzücü olayları da hatırlamamıza vesile olmaktadır. Hz. Hüseyin’in kendisine inanan bir avuç insanlarla birlikte 680 yılında Kerbela'da şehit düşmesinin acısını Muharrem ayının 10’unda bir kez daha hatırlıyoruz. Kufelilerin dönek olduğunu, oraya vardığı takdirde kendisinin öldürüleceğini telkin eden amcası Hz. Abbas’a, “Kaderde şehitlik varsa bunun önüne geçilmez. Hak bildiğim yolda yürüyeceğim” diyerek, bu gün bizlere örnek olmuştur.

***

Yaşananlar karşısında milletimiz, her türlü dini yorum farkını bir kenara bırakarak, bir bütün halinde, Hz Hüseyin'in şahadetinin yaşandığı Muharrem ayının 10. gününü acıyı bal eyleyerek Hz. Nuh’un aşını pişirmeye ve paylaşmaya devam etmiştir-etmektedir. Türk dünyasında, Sunnisi-Alevisi ile kazanlarda aşure pişiren, topluca yemek veren, hatimler indiren, fakir fukaraya yemek ve sadaka dağıtan bizim insanımızdır. Aşure gününden kimisi 2, kimisi 10 gün olmak üzere insanlarımız oruç tutmaktadır.

***

Aşure gününde süslenmek, düğün yapmak, gözlere sürme çekmek, kına yakmak gibi şeyler yapılmaz. Çünkü bu gün yastır. Aşure, Türk İslam medeniyeti için, milli ve dini bir kültürümüzün bir çıktısıdır. Başlangıcı ister Hz. Nuh Aleyhisselam'ın oğullarından Yafes'e ve oğlu Türk’e dayansa da, ister matemimiz olan Hz. Hüseyin’in şahadetine dayandır sakta, Türkler Müslüman olduktan sonra da öncesinde de bu günü özel bir gün olarak kutlamaya devam etmiştir. Duamız ve gayretimiz odur ki; Türk milleti aşureyle, geleneklerimizi sürdürmeye, gelecek nesillere aktarmaya, birliğimize ve dayanışmamıza vesile kılmaya devam edecektir.  Muharrem ayı ve Aşure Günü, Türk-İslam Alemi’ne kutlu olsun…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.