1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ata’dan maaşlara güncelleme talebi
Ata’dan maaşlara güncelleme talebi

Ata’dan maaşlara güncelleme talebi

Ata’dan maaşlara güncelleme talebi

A+A-

Enflasyonun kasım ayında yüzde 0.38 artarak, yıllık bazda yüzde 10.56’yı bulduğunu ifade eden Türk Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata, “Şu anda dahi resmi rakamlara göre memur maaşı yüzde 1 civarında eridi. Bu rakamlardan hareket ile memur ve emekli maaşlarının güncellenmesi gerekmekte” dedi.

 

Samet Aktaş

Türk Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata,  kamu çalışan maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak Maliye Bakanlığı önünde ve tüm şehirlerde, ‘Bu bütçe memurun bütçesi değil’ eylemi yaptıklarını ifade eden Ata, “Enflasyon kasım ayında yüzde 0,38 artarken, yıllık bazda yüzde 10,56 oldu. Memur ve emeklilere 2019 yılında yapılan maaş zammı yüzde 10.26. Şu anda dahi resmi rakamlara göre memur maaşı yüzde 1 civarında eridi. Dolayısıyla bu rakamlardan hareket ile memur ve emekli maaşlarının güncellenmesi gerekmekte” dedi.

Paket teklifi

Hükümetten bir memur paketi hazırlanmasını istediklerini belirten Ata, “Bu paketin içerisinde bütün ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, ek göstergenin 3600’e çıkarılması, tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin artırılması ve ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden yararlanmasının sağlanması, aynı işi yapan kamu çalışanlarının farklı statülerde istihdam edilmesine son verilerek, tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Ehliyet ve liyakate dayalı adil bir yönetici atama sistemi ihdas edilmeli. Yıllardır kul hakkı yemenin, ötekileştirmenin bir aracı olarak kullanılan ve kamusal hayatta huzuru da katleden mülakat uygulaması tamamen kaldırılmalı. Vergi dilimlerinin matrahı yüzde 15’e sabitlenmeli, bu şekilde yılın ikinci 6 ayında memur maaşları kuş olup uçmamalı. Yardımcı hizmetler sınıfı, öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız genel idari hizmetler sınıfına geçirilmeli. İşçiler ile işçi ve memur emeklilerinde olduğu gibi görevi başında olan kamu çalışanlarına da dini bayramlarda ikramiye verilmeli” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.