1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Atatürk ve Silah Arkadaşları
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürk ve Silah Arkadaşları

A+A-

(Mahmut Esat Bozkurt) Soy Adını Ataürk'ün verdiği Kuvayi Milliye Kurucusu.

Kuşadalılar tanıyor mu,

Mahmut Esat Bozkurt'u?

Türkçü direniş hareketini başlatan, Ulu Başbuğ Atatürk’ün silah arkadaşı Mahmut Esat Bozkurt 1892’de, İzmir-Kuşadası’nda doğdu. Hacı Mahmutoğullarından Hasan Bey’in oğludur. İlköğrenimini Kuşadası ve İzmir Yusuf Rıza Mektebi’nde yapan Türkçü Mahmut Esat Bozkurt, İzmir İdadisi’ni bitirdikten sonra 1908’de İstanbul Hukuk Mektebi’ne girdi. 1912’de, İstanbul Hukuk Mektebi’nden mezun oldu. 1919’da İsviçre’nin Lozan kentinde kurulan Türk Talebe Cemiyeti’nin başkanlığına seçildi. O dönemlerde Türk yurdu İzmir’i işgal eden Yunanlı güçlere karşı başlatılan Türkçü Direniş Hareketi’ne katılmak için Kuşadası’na döndü ve Kuvayi Milliye’yi kurdu. Ulu Başbuğ Atatürk önderliğinde başlatılan Türkçü Direniş Hareketi’ne büyük katkılar sağlayan Başbuğ Atatürk’ün emirleri doğrultusunda cephelerde azimle kararlılıkla korkusuzca savaşan Türkçü Mahmut Esat Bozkurt, kahraman bir Türk direnişçisi olduğunu tarih sayfalarına altın harflerle kazımıştır.

Tüm yurtta başlatılan Türkçü Direniş Hareketi’ni engellemeye yönelik girişimler başlatan ve isyanlar çıkaran gayr-i Türk unsurlar (Türk Kanı Taşımayan) Türk düşmanı isyancılar, Başbuğ Atatürk’ün emirleri doğrultusunda yerle bir edilmiş, isyana girişen bütün düşmanlarımız imha edilmiştir.

***

Bu zaman diliminde Türkçü Mahmut Esat Bozkurt’un Türkçülerin gurur ve onur kaynağı şu önemli sözleri tarih sayfalarında şerefli yerini bulmuştur, (19 Eylül 1930 tarihinde Ağrı’daki Kürt isyanı bastırıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Adalet Bakanı sıfatıyla)

“Türk, bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir, saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette bir tek hakları vardır. Hizmetçi olma, köle olma hakkı. Dost, düşman ve hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler” Bozkurt’un söylevi her Türkçü’nün vatan ve Türklük müdafaası noktasında rehber edinmesi gereken söylevdir.

***

Türkçü Mahmut Esat Bozkurt, Cumhuriyet tarihinde “Bozkurt-Lotus” olayı olarak adlandırılan, Bozkurt adlı Türk gemisiyle Lotus adlı Fransız gemisinin 2.8.1926’da Ege’de çarpışması nedeniyle iki ülke arasında çıkan anlaşmazlıkta Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni Lahey Uluslararası Adalet Divanı’nda temsil etti. (1927). Kazada 8 Türk denizcisinin ölmesi üzerine Fransız kaptan Türk Adliyesi tarafından tutuklanmış, bu tutuklama Fransa ile sorunlara neden olmuştu. Türkiye olayı Lahey Adalet Divanı’na götürmüş ve dava 7 Eylül 1927’de Türkiye lehine sonuçlanmıştı. 1934’de Soyadı Yasası kabul edildiğinde, Ulu Başbuğ Atatürk, “Bozkurt-Lotus” davasındaki başarısına ve Türk düşmanlarına karşı sürdürdüğü aralıksız Türkçü direnişi dolayısıyla çok değer verdiği Türkçü Mahmut Esat beğ’e “Bozkurt” soyadını verdi. Mahmut Esat Bey, 1930 yılı sonlarında Adliye Vekilliği’nden istifa ettikten sonra, Ankara Hukuk Fakültesi’nde “Devletler Hukuku”, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Anayasa Hukuku” profesörlüğü yaptı. 21 Aralık 1943’de beyin kanaması sonucu İstanbul’da ölen Mahmut Esat Bozkurt, TBMM’de 1. Dönemden ölümüne kadar İzmir Milletvekili olarak görev yaptı.

***

Lozan’da doktora yaptıktan sonra Atatürk tarafından ‘Hukuk Reformu yapmakla’ görevlendirilen Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, savcılar için ‘Cumhuriyet Savcısı’ unvanının isim babasıdır. Ata’nın huzurunda ‘Hukuk Reformu’ için fikir fırtınası yapılırken, Bozkurt çok tepki alır ve sıkıştırılır: ‘Neden sadece savcılara Cumhuriyet Savcısı denilir? Cumhuriyet Başbakanı, Cumhuriyet Müsteşarı, Cumhuriyet Valisi, Cumhuriyet Büyükelçisi olmuyor da, Neden Cumhuriyet Savcısı? Savcılara neden bu imtiyaz? Atatürk, Bozkurt’a ‘Ne diyorsun?’ diye sorar. Bozkurt’un cevabı çok net olur: “Çünkü öyle zaman olur ki, cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. İşte o hesabı soracak olan Cumhuriyet Savcısı’dır.” Atatürk, gülümseyerek hoşnut kaldığını belli eder. ‘Devam et Bozkurt’ der.

Kut'lu tinleri şad olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.