1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Atatürk’ten İntikam Alan Batı-1
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürk’ten İntikam Alan Batı-1

A+A-

Türkiye’de, din, laiklik, demokrasi gibi konularda ileri seviyede bir kavram kargaşası vardır. Bu kavram kargaşası bilinçli şekilde Atatürk’ün ilke ve inkılâplarından en büyük zararı gören batı devletlerinin yabancı okullar sayesinde yetiştirdiği iç hainler tarafından halkın kafasını karıştırmak için boşaltılmıştır. Bu durum zaman zaman dindar insanı devlet düşmanı gibi, düşünülmemesi gereken uç noktalara sürüklemekte, laiklik konusunda özel hassasiyeti olan kimseleri de din düşmanlığı çizgisine doğru çekmektedir. Ülkede temeli olmayan suni gerilimler ortaya çıkmaktadır. Mezhepçilik, cemaatçilik, Alevilik, sünnilik gibi insanların inançlarını temelinden sarsan sorunlara neden olmaktadır. Oysa Alevilik tarih sahnesinde Osmanlı siyasetinin, özelliklede Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail mücadelesinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu ve buna benzer konuların günümüz insan hayatında etkili olması pek de akıl karı gibi gözükmese de kucağımıza atılan bombadır maalesef ki.

***

Atatürk, iyi bir din eğitimi almış inançlı bir insandır. Ailesinden ve okuldan aldığı din eğitimine ilaveten kendisini dini konularda camide hutbe okuyacak kadar iyi yetiştirmiştir. Türk halkının dinini aslına uygun iyi öğrenmesini istemiştir. Bunun için Kur’an’ı, Hz. Muhammed’in hayatı ve temel din kitaplarını Türkçe olarak yayınlatmıştır. Din eğitimini önemli görmüş, okullarda yapılmasını istemiştir.Atatürk dinin değil; cehalet, bid’atlar, hurafeler ve din istismarcılarının karşısındaydı. Bu da bazı çevrelerce din düşmanlığı şeklinde algılanmış ve gösterilmiştir. O, Kur’an’ın özüne uygun Hz. Peygamber zamanındaki gerçek İslamiyet’in yanındaydı. Atatürk, Atatürkçülük ve onun ilkeleri iyi bilinmeli ve doğru tanıtılmalıdır. Asla da istismar edilmemelidir. Atatürk’ün dini yönü ya tam tanıtılamadığından ya da iyi niyetli olmayan bazı kişilerin yanlış tanıtma çabalarından bir takım çevrelerde o bir din düşmanıymış şeklinde yanlış imaj uyandırılmıştır. Atatürk’ü din düşmanıymış gibi gösterilmesi ya kasıtlıda ya da bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Bidat ve hurafeleri dindenmiş gibi kabul eden bazı kimseler, onun bunları dinden arındırmak için yaptığı çabaları dine karşı hareketlermiş gibi değerlendirdikleri de bilinen bir gerçektir. Diğer taraftan dini çıkarlarına alet edenlerin de kendilerinin bu tutumlarına karşı mücadele veren Atatürk’ü dine karşıymış gibi gösterme çabaları olmuştur.

***

Bir de Atatürk paralelinde görünerek Atatürk’ü dine karşıymış gibi gösteren bazı kimseler var ki bunlar da bu tutumlarıyla zararlı olmaktadırlar. Bu durumlar ise Atatürk’ün dini yönü konusunda zihinlerde karışıklıklar meydana getirmektedir. Bunun için Atatürk’ün samimi inançlılığı, İslam dininin özüne bağlılığı, İslam dinine olan hizmetleri her fırsatta topluma anlatılmalıdır.Gerek Atatürk lehine din aleyhtarlığı yapılırken, gerekse din lehine Atatürk aleyhtarlığı yapılırken Atatürk’ü dine karşı gibi gösterme taktiğinde birleşen, fakat maksatları ve hedefleri değişik olan bu iki ayrı kesimin propaganda ve baskı gücü öyle boyutlara varmış ki bazen dindar olmakla Atatürkçü olmak birbirine zıt olarak telakki edilmiştir. Oysa bu durum hiç de öyle değildir. Atatürk hayatı boyunca din aleyhine bir tek söz söylemediği gibi tam tersine dini, gerçek dindarı, hakiki din adamını öven, din eğitiminin önemini belirten ve Müslümanlığından dolayı iftihar ettiğini dile getiren çok sayıda sözleri vardır. Zaman zaman bunları yazılarımda paylaşmışımdır sırası geldikçe bu yazımda da paylaşacağım.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.