1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Günleri Üzerine
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Günleri Üzerine

A+A-

Bu hafta içinde Meram Belediyesi’nin Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’nin tanıtım toplantısına meslektaşlarımla birlikte katıldım. Toplantıda Meram Belediyesi Başkanı Fatma Toru ve Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES)’in Genel Başkanı Ramazan Bingöl’ün açıklamaları bizleri aydınlattı. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun Konya’nın inanç turizminden sonra gastronomi turizminde de öne çıkabileceğini dile getirmesi güzel bir gelişme olduğu kadar da önemlidir. Gastronomi turizmi açısından Konya’nın gerek kendine özgü Konya mutfağı, gerekse Selçuklu mutfağı zenginliklerini taşımasıyla bu anlamda da zengin bir yemek kültürüne sahip bir il olması, ancak bu potansiyelinin yeterince değerlendirilmesi ve yeterince tanıtılması noktasında eksikliğin olmasına dikkat çekilmesi çok önemlidir. 3 gün sürecek olan Ateş Baz-ı Aşçı Dede Mutfak Günleri Konya’nın gastronomi turizminin değerlendirilmesi için bir fırsat oluşturur. Şehrimiz, gastronomi turizminde de hak ettiği yere gelerek, dünyada ve ülkemizde de adından söz ettirmeyi başarır. Çünkü bu gücü, potansiyeli ve bilgi birikimi vardır. Gelelim gastronomi turizminin tanımına; Gastronomi, içinde barındırdığı tüm sanatsal ve bilimsel unsurlarla yiyecek- içeceklerin tarihsel gelişme sürecinden başlayarak tüm özelliklerinin ayrıntılı bir biçimde anlaşılması, uygulanması ve geliştirerek günümüz şartlarına uyarlanması çalışmalarını kapsayan bir bilim dalı olarak tanımlanabilir.

***

Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ülkemizin binlerce yıllık geleneklerden beslenen mutfak kültürü ve zenginliği geliyor. Bu anlamda ülkemizin olduğu gibi şehrimizin oldukça önemli bir potansiyeli ve birikimi vardır. Başarmaması içinde önünde hiçbir engel yoktur. Aksine mutfak kültürü açısından zenginliği oldukça önemli bir katkı yapacaktır. Yeter ki bu alanı değerlendirip, sahip çıkalım. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun toplantısında bizlere aktardıklarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Başkan Fatma Toru, “Şehrimiz Konya;  birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kadim medeniyetlerin izlerini bu şehirde sürmeniz her zaman mümkündür.  Aynı zamanda Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmasının onurunu Konya halkı yüzyıllardır üzerinde taşımaktadır. Bu bağlamda şehrimizde yaşamış sufilerden Ateşbaz-ı Veli ‘Aşçı Dede’ etkinliği yapmak, dünyada ilk aşçı türbesinin şehrimizde olması nedeniyle daha bir önem kazanmaktadır. Aşçı Dedenin şahsında Mevlevi sofra adabının yanı sıra, yemekleri de dikkat çekerken, dünya mutfaklarından da örnekler sunarak bu alandaki farklı damak tatlarını da tanıtmayı amaçlıyoruz. Diğer bir dikkat çekmek istediğimiz bir konu da Selçuklu Mutfağıdır. Yüzyıllardır gelerek günümüze ulaşan Selçuklu Mutfağının dünya ya tanıtılması, Türk damak zevkinin tanıtılmasıyla da eş anlamlıdır” diyor.

***

Başkan Fatma Toru, Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri etkinliğin ötesinde Ateşbaz-ı Veli’nin Mevlevi sofra adabının ve onun maneviyatının insanlığa verdiği mesajın yanında, Selçuklu Mutfağının tanıtımını önemli bir katkı yapacağını dile getirmesi de oldukça önem arz ediyor. Yine bu toplantı da konuşan Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES)’in Genel Başkanı Ramazan Bingöl, “Meram’ın ayrı bir özelliği vardır. O da dünyada adına türbesi olan aşçı Ateşbaz-ı Veli’nin burada bulunmasıdır. Bu etkinlik güzel bir iştir. Tanıtımını yaparsak insanlar Meram’a akın edecektir.  Gastronomi turizmi açısında Ateşbaz-ı Veli ve onun öğretileri bir elmastır. Bunu işlemek lazımdır.  O da nakkaşın eline geçti. Başarılı olacaktır” diyor. Umarım şehrimiz Ramazan Bingöl’ün dediği gibi, bu elmasın değerine ve turizme katacaklarının farkına varır. Yaşatır, tanıtır ve bu konunun üstünde yeterince durur. Yiyecek ve içecek sektörünün ekonomik olarak sıkıntılı olduğu süreçte, bir hareket getirerek rahatlanmasına vesile olur. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.