1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Ateşbaz Veli dünyaya tanıtılıyor
Ateşbaz Veli dünyaya tanıtılıyor

Ateşbaz Veli dünyaya tanıtılıyor

Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri Perşembe günü başlıyor. Mevlana Türbesi’nin ziyaret edilmesiyle start alacak ve 3 gün sürecek program, 29 Eylül’de şehrin muhtelif alanlarındaki aşure ikramı ile son bulacak.

A+A-

Mehmet Ali Eskipostalcı

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Bacıyan-ı Meram 2’de düzenlenen basın toplantısına Toru’nun yanı sıra Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl ve basın mensupları katıldı. Konuşmasında Ateşbaz Veli’nin kültüründen bahseden Toru, “Şehrimiz Konya birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Bu bağlamda şehrimizde yaşamış sufilerden Ateşbaz Veli adına etkinlik yapmak, dünyada ilk aşçı türbesinin şehrimizde olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Aşçı Dede’nin şahsında Mevlevi sofra adabının yanı sıra yemeklerine de dikkat çekerken, dünya mutfaklarından da örnekler sunarak bu alandaki farklı damak tatlarını da tanıtmayı amaçlıyoruz. Selçuklu mutfağının dünyaya tanıtılması da Türk damak zevkinin tanıtılmasıyla eş anlamlı” dedi.

Gastro şov ve konser

‘Etkinliklerde asıl vurgulamak istediğimiz, yemeğin amaç değil bir araç olduğudur’ diyen Toru, “Sofra bir anlamda dosta düşmana verdiğimiz bir yanıt. Bu yanıtı da Ateşbaz Veli gibi bizzat Hz. Pir tarafından ismi verilen bir zatın ismiyle yapmak daha anlamlı olacak. Etkinliklerde Ateşbaz Veli’nin ve onun bağlı olduğu Mevleviliğin mutfak kültürü canlandırmaları yapılacak. Selçuklu mutfağından bazı yemeklerin günümüze uyarlanmış şekliyle uygulamasını göreceğiz. Gastro şovlarla şeflerimizi izlerken farklı lezzetleri görmek imkânımız olacak. Yemek kültürümüzü konu edinen ‘Konya Türküleri’nde Yemek Kültürü’ isimli bir konser gerçekleştirilecek. Bu yıl ek olarak Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’dan misafir edeceğimiz şefler, ülkelerindeki lezzetleri tanıtacaklar. İzleyiciler her şeyden önce Mevlevi zarafetinin ve mutfak kültürünün inceliklerinin ipuçlarına ulaşmış olacak. Etkinliğimiz kapsamında ilk kez dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen malzemelerle de aşure çorbası kaynatarak halkımıza ikram edeceğiz” diye konuştu.

Elması işlemeye başlıyoruz

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl ise, Ateşbaz Veli Türbesi’nin ve Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’nin ileriki dönemlerde Meram’a büyük katkılar sağlayacağını belirtti. Bingöl, “Meram’da eşi benzeri olmayan bir iş var. Dünyada türbesi olan tek şef Ateşbaz Veli var. Ateşbaz Veli’nin tanıtımını iyi yaparsak dünyanın bütün ünlü şefleri ve binlerce turist Meram’a akacak ve biz bile hayret edeceğiz. Ateşbaz Veli Hazretleri bir elmas. Şimdi biz bu elması işlemeye başlıyoruz. Devletler 3 ayak üzerine kurulur. Bunlar ekonomi, silah ve kültür sanat. Şu an Selçuklu’nun ekonomisi ve silahlı gücü yok ama kültür ve sanatı var. En önemlisi de bu. Burası tüm aşçıların ustalık için geleceği yer olacak” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.