1. YAZARLAR

  2. Osman Nevres Yılmazlar

  3. Atıkları İyi Değerlendirelim
Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Atıkları İyi Değerlendirelim

A+A-

104 bin nüfuslu İsveç şehri Linköping’in Türk Belediye Başkanı Muharrem Demirok çöpten ne yapmış bir bakalım.

  1. 06. 2015 Tarihli Hürriyet Gazetesi haberi: “İskandinav ülkesi İsveç'te evsel atıkların modern yöntemlerle işlenmesi yoluyla elde edilen biyogaz, hem ısınma hem de elektrik üretimi için kullanılıyor. Bu yöntemin en verimli kullanıldığı kentlerden biri ülkenin güneyindeki Linköping kenti. İsveç'te ilk kez fosil yakıt kullanımını sonlandıracak yaklaşık 110 bin nüfusa sahip Linköping kentinin Türk asıllı Çevre ve Enerjiden Sorumlu Belediye Başkanı Muharrem Demirok, kentte ve İsveç genelinde atıkların enerjiye dönüştürülmesi hakkında AA muhabirine bilgi verdi. Koalisyon ile yönetilen kentin belediye başkanlarından olan ve 2014'te ikinci kez seçilen Muharrem Demirok, İsveç'te evlerden çıkan çöplerin yüzde 99'unun elektrik üretimi için, kalan yüzde 1'lik kısmın ise tarımsal gübre amaçlı değerlendirildiğini söyledi.

İsveç'in geçen yıl ürettiği enerjinin yüzde 65'ini rüzgar, su ve biyoyakıt gibi yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği bilgisini veren Demirok, İsveç'in bir devlet politikası olarak hükümetlerin uyguladığı "Petrolsüz Ülke" programı çerçevesinde, 2030 yılında ülke genelinde fosil yakıtların kullanılmasına son verileceğini belirtti

AB ülkelerinde çöp depolamanın yasak olduğuna işaret eden Muharrem Demirok, Avrupa ülkelerindeki birçok büyükşehir belediyesinin yasak nedeniyle depolayamadıkları çöpleri İsveç'e yakılması için gönderdiğini söyledi. AB'de olduğu gibi çöplerin depolanmasının Türkiye'de de yasaklanmasını tavsiye eden Demirok, "Çöplerin depolanması Türkiye'deki belediyelerde de yasaklanırsa Türkiye çöpten enerji üretme merkezine dönüşür" diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Biyogaz ve kompost gübre ürettiğini biliyorum. Projeyi büyütmeliyiz. Belki büyük ilçelerimizde uygulama başlatabiliriz. Mevlana Kenti’ne fark yaratmak yakışır bence… Evsel çöp dışındaki katı atıklar (kullanılmayan eşya, mobilya vb..) konusu hiç çalışılmadı. Çatı araları bodrumlar bu atıklarla dolu. Özellikle benim gibi yaşlılar kullanmadığı eşyayı belki bir işe yarar diye bekletir. Bu tür atıkları değerlendirecek bir tesis kurduğumuzda, belediyelerimiz kampanya ile ücretsiz olarak bu atıkları toplayıp ekonomiye kazandırabilir.

Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği 01.01.2021 de yürürlüğe giriyor. Kısaca kullandığımız motorlu araçların yağ değişimlerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden “Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi” almış servislerde yapabileceğiz. Eğer kendimiz değiştirirsek bu izini almış yerlere vermekle yükümlüyüz.

Bu yönetmelik de  iyi uygulanabilirse çevre kirliliğinin önlenmesi açısından çok önemli.

Atıklarla ilgili yazılarımıza devam edeceğiz. Atık deyip geçmeyelim, atık yönetimini iyi yapabilirsek kalkınmamız için önemli bir destek olabilir.

Hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.