1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÇELİK

  3. Atın İyisine Doru; Başkanın İyisine Toru Derler...
Mustafa ÇELİK

Mustafa ÇELİK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Atın İyisine Doru; Başkanın İyisine Toru Derler...

A+A-

Kendimi bildim bileli Selçuklu ilçesinde ikamet etmeme rağmen işimizin gereği diğer ilçe belediyelerinin yapmış olduğu çalışmaları da yakından takip etmekteyiz. Malumunuz 31 Mart2019 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Her il ve ilçenin yanı sıra belediye meclis üyelikleri ve muhtar adayları da hummalı bir çalışma içerisine girmiş bulunuyorlar. Dedim ya uzun yıllardır Selçuklu ilçesinde hayatımızı devam ettirmekteyiz. Çok sayıda siyasi partinin çok sayıda belediye başkanını yakından tanıma ve yaptığı hizmetleri yakından takip etme imkânına sahip oldum. Öyle ki aday tespitleri yapılmasına rağmen mesai bitimine beş dakika kala yani 5’e 5 kala belediye başkan adayının değiştirildiğine bu memlekette şahit olanlardanım. Selçuklu, Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay döneminde hak ettiği hizmeti fazlasıyla aldı diyebilirim. Hani ne ekersen onu biçersin misali veya yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır sözünden yola çıkarak Altay; Sayın Tahir Akyürek’in milletvekili olmasından sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirildi. Daha sonra aday belirleme süreci sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tekrar aday gösterildi. Büyükşehirde durum bundan ibaret. Öyle görünüyor ki Sayın Altay’ı zorlayacak bir rakip de yok gibi görünüyor.

***

Gelelim merkez ilçe belediye başkanlarına… Uğur İbrahim Altay’dan boşalan Selçuklu Belediye Başkanlığı görevini Sayın Ahmet Pekyatırmacı devam ettirdi. Selçuklu ilçe Belediye Başkanlığı için şu an kimin aday gösterileceği önceden kestirilemiyor. Bir rivayete göre daha önce Meram Belediye Başkanlığı yapmış olan Sayın Serdar Kalaycı Beştepe’deki görevinden istifa edip belediye başkanlığı için aday olduğunu belirtmesi Selçuklu için ismi en önde olan kişi olarak geliyor. Ha Pekyatırmacı mı Kalaycı mı derseniz benim için fark etmez. Belediye başkanı kimin olacağı önemli değil;  önemli olan başkanın kuracağı ekip. Bu isimlerin yanı sıra başkan yardımcısı Hasan Görür ve Ankara’dan Faruk Şekerci isimleri de ön plana çıkmakta. Karatay Belediye Başkanlığı görevini ise Sayın Mehmet Hançerli üç dönemdir sürdürmekte. Karatay Belediye başkanlığı döneminde Sayın Hançerli maşallah benim diyecek çok müteahhidi solladı. Üç dönemi tamamlamasına rağmen hala başkanlıkta iştahlı olan Hançerli başkanlığım devam etsin de neresi olursa olsun havasında. Benim için önemli belediye başkanlıklarından birisi olan Meram Belediye Başkanlığı için de çok sayıda aday adayı bulunmakta. Öyle ki bazı aday adayları her seçim döneminde aday oluyorlar fakat ne hikmetse bir türlü aday gösterilmiyorlar. Yani her seçim döneminde niye ortaya çıkarsınız ki; birileri tarafından liyakat verilseydi şimdiye kadar görev alırdınız. Meram Belediye Başkanı Sayın Fatma Toru aday adaylarının arasında bence en şanslılarından. Çünkü geçtiğimiz dönem Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kendisine boş yere görev verilmediği şimdi daha net anlaşılıyor.

***

Bu işin mutfağından gelen Sayın Toru’nun Meram ilçesinde yapmış olduğu başarılı çalışmalar dikkatlerden kaçmamaktadır. Öyle her babayiğidin harcı değil çok sayıda insanla makul oranda anlaşarak kentsel dönüşüme gitmek. Aksinne, Uluırmak ve bana göre en önemlisi uyuşturucu ve fuhuş yuvası haline gelen Şükran Mahallesini yıkarak çok sayıda pisliğin önüne geçtiği gibi burası için de proje çalışmalarının sürdüğü ve en kısa zamanda Şükran Mahallesine de kazmanın vurulacağı belirtilmekte. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun yapmış olduğu toplantıları yakinen takip etmeye çalıştım. Her toplantısında yeni bir proje ile karşımıza çıkan Toru’ya ‘sizi başından beri çok eleştiriyorlar; başından beri yeniden bu göreve getirilmeyeceğiniz dillendiriliyor’ dediğimde kendisi ‘Biz Allah için hizmete talibiz. Herkesin düşündüğü gibi bende aynı düşünceye sahip olsaydım cicili bicili işler yaparak günü kurtarır hiçbir zaman büyük projelerle uğraşmazdım.  Ama ben hizmet için varım. Benim hakkımda kim ne söylerse söylesin ben Hazreti Ömer adaleti ile yol almaya devam edeceğim. Allah nasip eder yeniden aday gösterilecek olursam Meram için daha çok yapacağımız iş bulunmakta’ dedi.

***

Toru’nun bir bayan olmasına rağmen yapmış olduğu bir toplantıda en çok şu ifadesi hoşuma gitmiştir: “Benimle uğraşanlar şunu unutmasınlar. Bükemediği bileği öpecekler” demişti. Fatma Toru bana göre Meram için büyük atılımlar yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın her ile en az bir millet bahçesi talimatını hemen yerine getirerek Dutlukırı Koruluğunun içerisine bir de kıraathane yaparak burayı millet bahçesi haline getirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza algı operasyonu yapanlar diyordur; Fatma Toru aday gösterilirse Meram’ı kaybederiz diye. Valla ne diyeyim meyveli ağaç taşlanırmış. Bence her zaman doğru bildiğini yapan Sayın Cumhurbaşkanımız Meram adayını Fatma Toru olarak belirleyecektir. Ha bu arada Meram Belediyesi’nin 30 yıllık çalışanına sordum: ‘Bu zamana kadar Meram Belediyesi’nde görev yapmaktasın. Allah için görev yaptığın belediye başkanlarının arasında hangisini başarılı buluyorsun?’ diye sorduğumda; ‘Vallahi kendisini sevmem ama en başarılısı Fatma Toru’ dedi. Hani atın iyisine doru derler ya; valla bana göre de başkanın iyisine Toru derler…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum