1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. AVM’lerde Yerli Marka Tercih Edilsin
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

AVM’lerde Yerli Marka Tercih Edilsin

A+A-

Konya Sanayi Odası’nın devam eden sektörler toplantısında tekstil ve ayakkabı sektörünün konuşulması önemli bir gelişmedir. Toplantıda tekstil ve ayakkabı sektörünün özellikle, tasarım yetersizliği, kalifiye eleman bulamama, yabancı uyruklu işçi çalıştırmada karşılaşılan zorluklar, hammadde temini, pazarlama, markalaşma, Ar-Ge, uzun vadeli tahsilâtlar gibi konularda yaşanan sorunlar ön plana çıktı. Tekstil ve ayakkabı sektör sanayicileri ayrıca Konya’daki büyük alışveriş merkezlerinin işyerlerini kiraya verirken özellikle yerli markaları tercih etmelerini istedi. Şehrimizin her iki sektörde de Türkiye genelinde önemli bir pazarı ve potansiyeli vardır. Umarım bu toplantı sektör temsilcilerinin her anlamda desteklenmesine bir katkı sağlayabilir. Yeni bir yol haritası belirleyebilir. Alışveriş merkezleri de yerli markaları tercih edip, şehrimizde bu sektörlerde bir hareket sağlarlar.
KSO Başkanı Memiş Kütükçü toplantıdaki konuşmasında “İşletmelerin büyüyebilmesi için işletme sermayesinin yanı sıra, üretim teknolojisi, pazar araştırması, fuar organizasyonları, markalaşma gibi alanlara yatırım sermayesi ayırması gerekiyor. Bunun için de finansman desteği şarttır” diyor. Kütükçü, işletmelerin dünya yarışından ve rekabetten kopmamaları gerektiğine dikkat çekerken, büyümek zorunda olduklarını da vurguluyor. Diğer taraftan da alışveriş merkezlerinin yerli markaların tercih etmesini isterken, şehirde ekonomide bir canlanma ve istihdamda da bir gelişme olacağına dikkat çekiyor. Tekstil ve ayakkabı sektörü üretimde rekabet gücünü artıracak teşvikler beklemektedir. Bunun yanında fuarlar düzenlenmesi de pazar açısından önemli bir katkı sağlayacağı bir gerçektir. Bunun için de her iki sektörün birlikte kullanacakları bir fuar organize edilmeli, dikkatleri bu sektörlere çekmelidir. Yapılması gereken önemli bir iş de, her iki sektör temsilcilerinin her anlamda iş birliği kültürünü geliştirmeli ve ortak çalışmayı başarmaları hayati bir önem taşıyor. Yapılacak olan iş birliği teknoloji, sermaye, pazar araştırması, marka oluşturabilme ve kalifiye elaman sorunun çözümü noktasında olmalıdır. Bunun yanında masa başında hazırlanan mevzuatları rekabet gücünü her zaman zayıflatıyor.

Herhangi bir sektörün sorunlarının çözümünde masa başı çalışmalar değil, sektör temsilcileriyle görüşülüp, araştırılıp var olan sorunlarının çözümü noktasında mevzuatlar ve iyileşmeler yapılmalıdır. Böyle yapılmadığı takdirde çözüm yerine yeniden sorunlar çıkabilir. Öyle ise yapılması gereken bellidir. Tekstil ve ayakkabı sektörüyle birlikte sanayinin bütün alanları her yönüyle desteklenmelidir. Var olan sorunlarından kurtarılmalı ve önü açılmalıdır. Özelliklede şehrimizdeki alışveriş merkezleri yerel markaları tercih etmelidir. Ne dersiniz? Bunu başarmak zor olmasa gerek. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.