1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Avrupa ve Mülteci Krizi
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Avrupa ve Mülteci Krizi

A+A-

Suriye’de 6 yıldır devam eden iç savaştan dolayı binlerce insan hayatını yitirdi ve evini barkını terk etmek zorunda kaldı. Mültecilere kapısını açan ve Avrupa başta olmak üzere, dünyaya adeta insanlık dersi veren Türkiye, yardımlarını hız kesmeden sürdürüyor.

Kayıtlı olarak değerlendirdiğimiz zaman Türkiye’de 2,5 milyonun üstünde mülteci olduğunu görüyoruz. Bunlardan 750 bin tanesinin de eğitim çağında olduğu biliniyor. Kayıtsız mültecileri de hesaba katarsak, bu rakamın yaklaşık 3 milyon civarında olduğu düşünülebilir. Örneğin Kilis ilimizin nüfusu şuan da 90 bin civarında seyrederken, sığınmacı sayısı ise, 127 bini aşmış durumda. Ora da ki vatandaşlarımız kendilerini azınlık gibi hissetmeye başlarlarsa haksız da sayılmazlar.

“Türkiye’den başka bakan yok”

Dikkat ederseniz her geçen gün mülteci sayısı artıyor. Türkiye’nin dört bir tarafında sığınmacı var. Tabi mülteciler artarken, Türkiye’de ek tedbirler almak zorunda kalıyor. Türkiye’nin ek tedbirler alması demek, ekstra maliyet anlamına geliyor. Çünkü mültecilere Türkiye’den başka bakan bir ülke yok.

Avrupa devletlerine baktığımız zaman, kendileri sözde medeniyetten, insanlıktan bahsederler. Yani sözde medeniyet ve insanlık onlar için sadece dilde kalan bir hikâye…
Çünkü yardım konusunda hiçbir icraatları yok. Türkiye - AB anlaşması gereği koskoca Avrupa devletlerinden toplamda sadece 3 milyar avro yardım gelecek. Biz zaten 6 yıl içinde 10 milyar avro kendi cebimizden para harcadık! Buda Avrupa ülkelerinin ne kadar cimri olduğunun bir göstergesi olduğu gibi, sorumsuzluğunun da bir kanıtıdır.

Şunu unutmayalım ki Türkiye asla tampon bir ülke değildir. AB Türkiye’yi tampon bir ülke olarak kullanmak istiyor. Suriye, Irak sınırı güvenlik açısından sıkıntılı yerler. Sınırdan Türkiye’ye geçmek isteyenlerin hepsi de mülteci değil. Emin olun ki, aralarında art niyetli olanlarda var.

Ben burada kucağı çocuklu, gerçekten savaştan kaçmak zorunda kalan, yardıma muhtaç insanlara bir şey demiyorum ama aralarında canlı bomba da olarak ta, geçmek isteyenler var, silah geçirmek isteyenler de var. Var oğlu var!


İşte Avrupa bunu bildiği için kendi ülkelerine mülteci almıyor. Çünkü terör olayları da sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın dört bir tarafında da yaşanabiliyor. Bunun en son örneğini, geçen gün Belçika’da Brüksel’de gelen patlama da görmüştük.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum