1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Avrupa’daki Turan Çocukları-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Avrupa’daki Turan Çocukları-2

A+A-

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi, Ağustos 2018'deki seçimlerde İmran Han'ın başbakanlığa getirildiğini ve geçen 6 aylık icraatın Amerika başta olmak üzere batılı ülkelerde tedirginlik oluşturduğunu da anlattı. Şehriyar Han: “Biz ABD'nin 11 Eylül'den beri Afganistan halkına yönelik drone saldırılarının çözüm olmadığını, barış görüşmeleri ile bunun çözülebileceğini söylerken maalesef ABD ve birtakım güçler Başbakan İmran Han'ın Taliban'a yardım ve destek verdiği gibi iftiralar atıyor. ABD Başkanı ve ekibi, ülkesinde başarılı olan liderlere karşı sürekli olarak operasyon düzenliyor. Bu sadece Pakistan'ın sorunu veya Türkiye'nin sorunu değil. Bu tüm dünyanın sorunu ve tüm dünya halkları olarak ABD'nin bu tavrına karşı bir duruş sergilemek zorundayız. Bu bizim sorumluluğumuzdur, bu Allah'ın ve Peygamber'in bizden istediği şeydir.”

***

Pakistan hükümeti şer dünya düzenini çözümlemiş olmanın yanında, İslam’ın yüklediği sorumluluk bilinciyle hareket ediyor.  Şehriyar’ın sözlerinin ardından, merhum Ziya Ül Hak’ı hatırladık. 1980’li yıllarda Türkiye ile Pakistan adeta kapı komşu mesabesindeydi. Ül Hak’ın Pakistan-Bangladeş-Afganistan-Malezya-İran-Türkiye-Irak ve Körfez ülkeleriyle Asya Ortak Pazarı kurmak gibi büyük bir sevdası, Pakistan-Bangladeş-Afganistan arasında ‘Asr-ı saadet ölçeğinde’ federe bir devlet kurma hayali vardı. Vahşi batılıları çok iyi tanıyordu ve bu yüzden silah sanayiine önem verip atom bombasını üreten ilk Müslüman ülke oldu. Ankara’yı adeta kendi başkenti gibi gören Ül Hak öylesine Mevlana aşkıyla doluydu ki, neredeyse her Türkiye ziyaretinde Konya’ya uğramadan dönmezdi. O yıllarda aşkla, şevkle sürdürülen İslam birliği çabaları 1988’de Ül Hak’ın uçağına düzenlenen suikastla kesintiye uğratılmıştı.

Tek dişi kalmış

canavarın tek derdi

Asya’nın ve Avrupa’nın göbeğinden Türkiye’ye dair yükselen hoş sedaların ardından Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye raportörü Kati Piri'nin 'Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması' önerisini onayladı. Türkiye karşıtlığıyla ün yapan ve PKK’ya sempati beslediği bilinen Piri bu kararla da yetinmeyip Avrupa parlamenterlerine, “Türkiye'nin AB müzakerelerinin resmen askıya alınması” için çağrıda bulundu. Piri, Türkiye’ye karşı kusurlarına devam ederek “Türkiye, bir aday ülke olarak kırmızı çizgileri aştı. Bunun da siyasi sonuçları olmalı" dedi. ‘Biz Turan nesliyiz, Türkiye süper güç olacak’ diyen muhalefet partisi eski genel Başkanı Vona bir Macar vatandaşı, ‘Türkiye kırmızı çizgileri aştı’ diyen Piri’de. Ne ilginç değil mi? Evet, dünyada çizgiler değişiyor. Ülkeler yeni kardeşlikler kurup yeni işbirliği planları yapıyor, yeni rotalar belirliyor. Herkes özlediği yeniye kavuşmanın gayretinde ve Anadolu’dan gelecek diriliş muştusunu bekliyor. Tek dişi almış canavar ise bu muştuya engel olabilmek için var gücüyle çabalıyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.