1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Ayasofya Bir Meydan Okumadır-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayasofya Bir Meydan Okumadır-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Esasen Ayasofya’nın fetih ruhuna tevdii hususunda beklentilerin bu kadar yükseldiği hiç bir dönem olmamıştı. Bu beklentinin artık tehir edilmemesi de gerekirdi. Neticede Danıştay “Ayasofya’nın Vakfiye ve tapu kayıtları gereğince ancak cami olarak hizmet verebileceğine’ üstelik oybirliği ile hükmedince onlarca yıldır süren esaretin zincirleri çatırdadı. Aynı gün bu kararı takiben Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ayasofya’nın cami olarak hizmet vermesi için Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesine” hükmeden kararnameyi imzalayarak zincirleri kırdı, gönüllere gül serpti.

Evet, Ayasofya’nın aslına tevdi edilmesi gerekirdi, zira bu ulvi yapı sıradan bir cami değil, bir aidiyetin hüviyetiydi. Tarihin ağır şartları sebebiyle bir müddet mahzun, boynu bükük bırakılan Ayasofya yine bir ikindi vakti ezanla çınlarken yaklaşmakta olan kıyamın sesleri İslam Dünyasında yankılandı. 10 Temmuz günü 14.53’te açıklanan Danıştay Kararının ardından aynı gün 20.53’de Ulusa seslenen Erdoğan “Ayasofya’nın dirilişi Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşmasının habercisi, Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesleridir” diyerek adeta yeni bir çağın başladığı mesajını verdi. İlk Cuma namazının 24 Temmuz’da kılınması kararı da ‘Lozan’ın yıldönümüne’ isabet etti ki, siz buna da ‘meydan okuma’ diyebilirsiniz.

Ömrünü Ayasofya sevdasıyla tüketip aslına iadesini sağlamak üzere çaba gösteren bütün gönül adamlarının gayretleri nihayet vücuda geldi. Bu ulvi davayı ayakta tutmak uğruna emek veren, gayret sarf eden, yargılanan, hüküm giyen herkesi saygıyla anarken, Danıştay Üyeleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.

KONYA’NIN PANDEMİYLE

SINAVI NEDEN İYİ DEĞİL

Konya’nın son günlerde Korona virüsün yayılma hızıyla gündeme gelmesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük bilgilendirme açıklamalarında dikkat çektiği birkaç şehirden biri olması bazı soruları da beraberinde getirdi. Her ne kadar halk içinde bazı kesimlerin kurallara duyarlı olmadığı öngörüsü ön plana çıksa da, sağlık alanındaki uygulamaların yetersizliği veya yanlışlığı da masadaki önemli başlıklar arasında bulunuyor.

Son olarak Selçuklu, Meram ve Karatay İlçe Müdürlükleri bünyesinde bulunan ve tıbbi altyapısı olmayan araştırma görevlilerinin ‘Temaslı İzleme Ekiplerinde’ görevlendirilmeleriyle teşkilat içinde ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. Geçmiş yıllarda idari görevlerde bulunan, ancak daha sonra kızağa çekilen yaş ortalaması 60’a yakın olan ‘tıbbi altyapısı olmayan, idareci vasıflı’ personel, enfekte olmuş pandemi hastalarının izolasyonunu sağlamak amacıyla ‘temaslı izleme ekiplerinde’ görevlendirilmesi üzerine bazı araştırmacılar, ‘Ben tıbbi personel değilim’ diyerek izleme ekiplerine katılmadı. Bazı araştırmacıların durumu Sağlık Bakanlığına şikayet etmeye hazırlanırken idarenin ise ‘verilen görevi yerine getirmemekten’ dolayı soruşturma açacağı konuşuluyor. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.