1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Ayran Dede Torunları
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayran Dede Torunları

A+A-

Geçen Pazar günü Ayrancı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin Karaman Kalesinde düzenlediği kahvaltı programında Ayran Dede Torunları olarak hasret giderme imkânı bulduk…

*

İlkokulu Ayrancı’da, Ortaokulu Karaman Anafartalar Ortaokulu ve Ayrancı Lisesinin orta bölümünde tamamladım. Öğretmenlerimin teşviki ile devlet parasız yatılı sınavını kazanarak Konya Gazi Lisesinde devam eden eğitim sayesinde kaderimizde açılan yeni yollarda yürüme imkanı buldum. Her vesilede bana emeği geçen öğretmenlerimi, akrabalarımı ve hemşehrilerimi hürmet ve rahmet ile anıyorum.

*

Ayrancı’ya su deposu yapılırken kumlarından oynayan bir çocuğun, Londra’da şirket kurma başarısına ulaştığı yaşlarda memleketime faydalı işler yapmayı ihmal etmedim. Ancak bireysel çabaların yetersizliğini, birlik olmak gerektiğini de o zamanlarda anladım… Mesleğim ihracat gereği 45 ülkede bulunmuş bir Ayrancılı olarak, memleketimize hizmete her zaman hazır bir şekilde çalışmaya devam ediyorum..

*

Bizim çocukluğumuzda Ayrancı, Konya Ereğli İlçesinin bir nahiyesiyken şimdi Karaman ilinin en büyük ilçesi oldu. Ayrancı, Torosların zirvesinden Konya ovasına uzanan bir merkez konumunda. Aydın ve eğitime önem veren halkı ile benzerlerinden farklı bir ilçe Ayrancı… Sayın Bakanımız Nimet Baş gibi nice değerli insanı yetiştirmiş ve vatana hizmet için yollamış bir ilçe Ayrancı..

*

Ancak siyasetçilerin ihmal ettiği bir ilçe Ayrancı... Yıllarca yaşadığı su sorunu birkaç yıl önce ancak çözülebildi… Şimdi de gerek doğal gazın getirilmesinde ve gerekse bir fakülte ya da en azından bir meslek yüksek okulunun açılmasında yine ihmal ediliyor Ayrancı.

*

Ayrancı’nın yatırım çekmesi için de ciddi çalışmalar yapılmadı, tarım, hayvancılık ve bahçecilik önemli fırsatlar sunuyor aslında, ama anlatılması, tanıtılması gerekli.

*

Ayrancı’nın ihtiyaçlarına yönelik hizmetler için gereken birlik ve beraberliği sağlamada derneğimize büyük görevler düşüyor ve derneğimizin başarılı olması için siyaset üstü kalmasına da aynı derecede özen göstermek gerekiyor. Bununla birlikte Ayrancılılar da farkını göstermeli ve çocuklarını maaşlı bir iş bulup keyfine bakmak yerine, girişimci, yatırımcı olmaya ve memleketin çocuklarına iş veren bir iş adamı olmaya yönelik nasihatler ile büyütmeli bence. Kolay olanı değil zor olanı seçmeli Ayran Dede Torunları.

*

Bu vesile ile toplanmamıza vesile olan programda emeği geçen Zeki Çevik, Bekir Kartal ve Yusuf Acun beyler ile Nevin Çağlar Yeşil ve Okşan Baş Günenç hanımlara çok teşekkür ediyorum.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.