1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Ayrılık Tohumu Eken Casuslar-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayrılık Tohumu Eken Casuslar-2

A+A-

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Ünlü Alman bankerlerden Albert Von Oppenheim’in oğlu Max Von Oppenheim’de devleti adına casusluk yapıyordu. İleri düzeyde Arapça biliyordu. Hem babasından, hem de Alman krallığından para yardımı alıp, Ortadoğu’da İngiliz sömürgesi altındaki Arap halklarını isyan ettirmek için sosyalist fikirler empoze eden Oppenheim iyi bir kâşif ve arkeologdu ve bu sayede ajanlığını gizlemesi kolay oluyordu.

***

Wyman Burry adlı İngiliz istihbarat elemanı da Abdullah Mansur adıyla İslam dünyasına kendisini tanıtmış, Yemen’e vardığında Ahmet Hamdi Paşa tarafından, “Hoş geldiniz dindaşım” sözleriyle karşılanmıştı. Arapça’ya olan hakimiyeti ve İslami bilgisi sayesinde kimse ondan şüphe etmedi.

***

Richard Francis Burton Oxford’da iyi bir Arapça eğitimi aldıktan sonra Hindistan’da Farsça öğrendi. 25 lisana ana dili seviyesinde hakimdi. Üstelik İslam âlimlerinden dini eğitimde almıştı. Görevi sırasında açığa düşmemek için 30 yaşındayken sünnet olmaktan çekinmedi. Afgan suretiyle gittiği her yerde ‘İslam’ı tebliğ eden bir şeyh’ olarak karşılandı. O ise Osmanlı topraklarının ahvalini Kraliçe’ye rapor edip, ayrılık tohumları ekiyordu.

***

Kim Pilby adlı casus, anılarında “İstanbul'daki operasyonları Boğaz'da Kırmızı Yalıda yapardık” diye yazmıştır. İngiliz casusu olan Kim, Ortadoğu haritasının çizildiği çadırda, Ürdün Kralı olarak ilan edilecek zatın danışmanı sıfatıyla bulunmuştur. Haritayı çizen Sir Percy Cox ise Kahire'de el-Ezher üniversitesinde on yıl boyunca Müslümanlara ders veren bir İngiliz casusudur. Haliç konferansına İngiltere adına katılan Cox, Musul pazarlığında, “Karşılığında Hakkari ve Beytüşşebap’ı isterim” diyerek anlaşmayı çıkmaza sokan kişidir.

***

Yaklaşık iki yıldır tutuklu bulunan İzmir'deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin Papazı Andrew Craig Brunson üzerinden Amerika’nın kopardığı fırtına boşuna değildir. 15 Temmuz işgal girişiminden sonra casus faaliyetlerine taviz vermek istemeyen hükümetin tavrı yıllardır coğrafyamızda at koşturanları zora düşürdü. Brunson su yüzüne çıkarılabilmiş bir örnek olsa da, yüzlerce yıldır haçlı akınlarının hedefindeki Anadolu’da kim bilir daha nice papaz, hoca, gazeteci, işadamı, iyilik meleği görünümlü Brunson vardır!

MARSAN yürekleri yaktı

Bayram tatiliyle birlikte peş peşe gelen ölümlü trafik kazaları yürek dağlarken, MARSAN Sanayi Sitesinde meydana gelen yangın felaketinde Konya semaları kara bulutlara büründü. İkinci defa büyük bir yangına sahne olan MARSAN’da bu kez 8 fabrikayı saran alevler Büyükşehir Belediyesi, 3. Ana Jet Üssü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Organize Sanayii İtfaiyeleri ve Orman Genel Müdürlüğü Helikopteri tarafından ancak söndürülebildi. İşverenlerin gördüğü zararın yanı sıra çalışanlarında etkilendiği felaketin izlerinin bir an önce ortadan kaldırılması için yardım ve dayanışmanın yanında devlet elinin de uzanması gerektiğini düşünüyoruz. Umarız yaralar en kısa zamanda sarılır.

Değişen Türkiye’den

bir örnek:

1989 yerel seçimlerinde Refah Partisi’nin Konya Büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri kazanması Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Halil Ürün, kampanya döneminde, Meram’da yapımı devam eden konutu eleştirip, seçimi kazanmaları halinde burayı Kadın Hastanesi yapmayı vaat etmişti. Seçimden sonra bir de Selçuk Üniversitesi Kampüsündeki bayan öğrencilerden gelen ‘Bayan öğrencilere özel otobüs’ talebi eklenince kopan fırtınayı unutmak ne mümkün; Başkan Ürün’ün neredeyse bir linç edilmediği kalmıştı! Konya adeta abluka edilmişti. Şimdi bakınca köprünün altından akan sular daha iyi görülüyor. Geçen yaz Akşehir genelevinin yıkılması birkaç satır haber oldu geçti mesela. Oysa Konya genelevi yıkılması ülke meselesi haline getirilmişti. Bu yaz Konya Büyükşehir Belediyesi’ninçocuklara yönelik düzenlediği ‘Güle Oynaya Camiye Gel’ programına cılız üç-beş eleştirinin dışında tepki olmadı. Binlerce çocuk program finalinde aileleriyle birlikte sabah namazında Sultan Selim Camii’ne akın etti. AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’nun da katıldığı namazdan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’ın, “Sultan Alparslan’ın ordusunun askerleri ne kadar şanlı ise bu meydanı dolduran çocuklarımız da o kadar şanlıdır. Allah onlardan razı olsun” sözleri anlamlıydı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.