1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Ayşe Sıradaki Tatil Nerde?
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ayşe Sıradaki Tatil Nerde?

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti neyin peşinde yaptıklarıyla neleri hedefliyor? Daha düne kadar kendi sınırlarında üç beş çapulcunun hakkından dâhi gelemezken şimdi dünyanın çapulcularıyla mücadele veriyor. Bunca derdin içerisinde Libya'da ne işi var Türk askerlerinin? Kosova'da ne işi var Türk askerinin, Bosna Hersek sokaklarında güveni sağlayan Türk askerlerinin ne işi var? Irak’ta, Suriye'de, Lübnan'da, Somali’de, Katar’da ve Kuzey Kıbrıs'ta ne işi var Türk askerinin?

***

Daha dün Ayşe’yi tatile çıkaran güç bu sınır güvenliği ve tarihi sorumluluklarımızdı. Kıbrıs adasında yaşayan Türklerin huzurla yaşadığı adanın siyasi bütünlüğünü bozarak yönetimin Rum kesimine geçmesi için ellerinden geleni yapmaya başladılar. Türkiye Cumhuriyeti tüm hukuki sürecini başlatmasına rağmen Türk halkına ağır baskılar eziyet ve zulümler başlamıştı. Bütün bu yaşananlar karşısında tarihi sorumluluğu içerisinde Türk askeri eşliğinde Ayşe tatile Kıbrıs’a gitti.

***

Bir ülkenin sınırlarını korumak için en çok tehdit oluşturan sınırlarda yoğun güvenlik önlemleri almak gerekir. Bu güvenlik önlemleri sadece ülkenin sınırlarının içinde değil dışında başlıyor. Ülkede yatırımlar yapabilmek için dışardan gelecek tehditleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bunlar sadece güvenlik önlemleri, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişe dayanan bazı sorumlulukları da var.

Yıllarca süregelen sömürge yapısına çomak sokmak için Türk askeri Afrika ülkelerine kol kanat gerdi. O şefkatli ve adaletli Türk askeri Afrika'nın ezilen halklarına özgürce yaşamayı öğrettiler ve onları özgürlüğe kavuşturdu.

***

Nerede bir mazlum gözyaşı görse koşup kolunu kanadını saran Türk askeri bu sefer gözlerini Libya'ya dikti. Demokrasi karşıtı bir grup arkasına aldığı güçle mensubu olduğu halka zulüm etmeye başladı. Korkusuz aslanlar gidip adalet ve özgürlüğü tesis ediyorlar. Bundan rahatsız olanlar ise her gün başka bir bahaneyle Türkiye'yi şikayet etmeye devam ediyorlar.

***

Peki bizim yiğitlerimizin orada ne işleri var sorusuna cevap sadece tarihi sorumluluk diye mi cevap vereceğiz, tabii ki de hayır. Bizim oralarda olmamızın en büyük sebebi kendi ülkemizde refahla yaşayabilmemiz için... Ülkemizin sınır güvenliği için kara bağlantımız olan ülkelerde biz varız. Ki doğabilecek bir tehlikeyi yerinde bitirebilelim. Peki bizim kara sınırımızın olmadığı Lübnan'da neden varız? Komşuluk sadece ortak kara sınırlarının olması değildir. Biz Lübnan ile denizde komşuyuz. Komşumuz tarafında doğacak tehlikeyi orada bitirmeliyiz.

Akdeniz hakimiyetini sağlayabilmek için Akdeniz’i denizlikten çıkarıp yeniden Türk gölü haline getirmeliyiz. Bu çağda savaşlar yaparak değil koloniler ve Akdeniz'e sınırı olan ülkelerde askeri üsler kurmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticileri bunu görmüş ve gerekeni yapmaktadır. Bize düşen ise bu süreçte bu kararların ardında durabilmektir...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.