1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Az Bilgi İle Çok Temel
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Az Bilgi İle Çok Temel

A+A-

İslam düşmanlarına karşı çocuklarımızın etrafına, mikrop ve parazitlere dayanıklı bir koza örelim ve İslam’ın “çok temel esası” hakkında “az bir bilgi” ile sıkıcı olmadan zamanında uyandıralım çocuklarımızı demiştik, devam edelim.

*

Az bilgi ile çok temel esası anlatmayı nasıl başarabiliriz? Farklı yöntemler olabilir bence. Elimizde sihirli kelimeler yok elbette ama basit kelimeler de güçlenir üzerinde yeterince düşününce. Ve başarı biraz da kişinin bağlıdır kendi bilgisine ve dahi bildiğini aktarabilme kabiliyetine. Tabiî ki, uyduruk hurafeden kurtulup hakikate hizmet etme isteğine.

*

Esas olan nedir dinde? Buradan başlamalı önce. Yaratıcı ne istiyor insandan, kitaplar ile gönderdiği dinlerde? Kötülük tavsiyesi var mı hiçbir dinin her hangi bir sözünde? Din kimilerine göre mucize, ama niçin safsata kimilerine göre? Nasıl çıkıyor böyle sapkınlar insan neslinde? Allah uyarıyor Kur’an’da, uymayın böyle kalbi eğrilere.

*

Üzerinde durulmalı, insan nesli içinde “kalbinde eğrilik olanlar” ifadesi ile anlatılanlar kimler? Allah şöyle anlatıyor; Esası açık ve anlaşılır ayetlerden oluşan Kur’an-ı Kerim içinde, müteşabih (yoruma açık, ilk bakışta ne demek istediği anlaşılmayan, yanlış anlaşılabilen, mecazi anlamlar içeren) ayetler de vardır. Kalbinde eğrilik olanlar bu tür ayetler ile uğraşırlar. Lütfen açıp okuyunuz kendiniz Ali-İmran, 7. ayetin tamamını.

*

Kalbinde eğrilik olan insanlar, açık ve anlaşılır ayetlerden oluşan Kur’an’ın esasını anlayıp, yaşamına uygulamak yerine, müteşabih ayetler üzerinden fitneci yorumlar yaparak kafaları karıştırmaya çalışanlardır. Bazıları dini kendi menfaatlerine kullanmak için bazıları da düşmanlık etmek için böyle yaparlar. İşin zorluğu burada başlıyor: Kalplerinde eğrilik olanlar, İslam’a düşmanlık eden tarafta yer aldıkları kadar, İslam’ı kabul ederek Müslüman insanlar arasında da bulunabiliyor.

*

Bunu nasıl ayıracağız? Bu ayrımı yapabilmek için insanı tanımak gerekiyor. Dinin esasını konuşmaya niyetlendik ama insan olmanın esasına geldik… İnsan olmanın esasını anlamayan kişi, insanlığın esasına uygun davranamayan insan, dinin esasını anlayabilir mi?

*

Allah, dini insana gönderiyor. Ve İnsana, oku diyor, ibret al diyor, anla, aklet, düşün diyor, hatta “efela tedebberun” diyerek olayların önünü, sonunu, arka planını da dikkate alarak düşün! diyor… Okumak ve düşünmek insan olmak için yeterli değil ama insan olmaya giden yolun kapısı ve yoludur.

*

Din insanlar içindir, hayvanlar için değil.

Din aklını kullanabilenler içindir, akılsızlar için değil.

*

İnsan olmanın esasını anlamadan dinin, İslam’ın esası anlaşılmaz. Anlamaya devam edeceğiz inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.