1. YAZARLAR

  2. Saliha Evkaya

  3. B12 Vitamin Eksikliğinin Sebepleri Neler?
Saliha Evkaya

Saliha Evkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

B12 Vitamin Eksikliğinin Sebepleri Neler?

A+A-

B12 vitamini diğer adıyla Kobalamin, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi noktasında kilit rol üstlenmektedir. Bununla birlikte B12 vitamini, sinir hücrelerinin sağlığının korunması ve DNA üretimi (genetik materyal oluşumu) konusunda etken konumundadır. B12 vitamini vücudumuz tarafından üretilememektedir, bu nedenle dışarıdan hazır gıda yoluyla alınabilen bir vitamin grubudur. Vücuttaki B12 vitamini eksikliğinin genel olarak nedenlerini incelediğimizde; ilk olarak vücudun B12 vitamini ihtiyaç duyduğu oranda alamaması, ikinci olarak ise vücuda ne kadar çok B12 vitamini alınırsa alınsın bu vitaminin yeterince emilememesinden kaynaklıdır. B12 vitamin eksikliğinin en sık görüldüğü durum beslenme eksikliğidir. Genellikle kilo ameliyatları ve vejetaryen diyet uygulayanlarda görülür. B12 vitamininin eksikliği, vücutta çeşitli semptomlarla kendini gösterir. Zayıflık, baş dönmesi, yorgunluk gibi semptomlarda uykusuzluk, uzun çalışma saatleri ve stres ile karıştırır. Ancak, genel durumunuz kötüye gidiyorsa, doktorunuza danışın ve B12 seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi yaptırın.

***

Vitamin B12 yetmezliğinin olası fizyolojik belirtilerinden biri, eforda nefes darlığıdır. Vitamindeki eksiklikler dokulardaki oksijen akışını azaltabilir ve bu da anemi, nefes darlığı ve zayıflığa neden olur. B12 eksikliği, sinir hücrelerini bozarak ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşma ve batma hissine neden olur. Bunu görmezden gelirseniz, semptom kalıcı hale gelir. Sinir sistemini güçlendirmek için B12 gerekli bir vitamindir. Düşük B12 vitamini düzeyinin bir başka fiziksel göstergesi, cildinizde veya gözünüzün beyazlarında sarılıktır. Eğer vegansanız, sindirim sistemi hastalıklarınız varsa veya alkol kullanıyorsanız, B12 açısından riskli bir gruptasınız demektir. Kanınızdaki B12 belirtilerinden biri de, etli, kırmızı ve pürüzsüz bir dil ile karakterize olan bir glossittir. Vücudunuz yeterli vitamin B12'ye sahip olmadığı için DNA sentezi bozulur. Kabızlık veya gaz gibi sindirim sorunlarına neden olabilecek birçok farklı neden vardır ve vitamin B12 eksikliği bunlardan biridir.

***

Göz ardı edilirse, bir B12 eksikliği kronik kabızlığa, mide rahatsızlığına, gaza, ishale ve iştah kaybına yol açabilir. Vitamin B-12, sinirlerin ve sinir sisteminin işlevinde önemli bir rol oynadığı için, vitamin eksikliği, optik nöropatiye ve görme azalmasına neden olabilir. Yetersiz beslenme şikayeti olan veya herhangi bir hayvansal ürün tüketmeyen kişilerde görme kaybı teşhis edilebilir. Bazı hayati vitaminlerin eksikliğinin depresyona ve davranış değişikliklerine yol açabilmesi doğaldır ve B12 bir istisna değildir. B12 vitamininin eksikliği serotonin salgısı üzerinde güçlü bir etkisi vardır. B12 vitamininin tedavisi eksikliğe, şiddete ve sebebe bağlı olarak değişkenlik arz edebilmektedir. Örnek verecek olursak vücutta çok hafif bir B12 vitamini eksikliği bulunuyorsa sadece beslenme programında değişiklikler uygulanacaktır ve hastaların B12 vitamini açısından zengin gıdalara yönelmesi sağlanacaktır. Ancak beslenmenin de ötesinde tedavi gerektiren durumlarda da ise ağız yoluyla B12 vitamini takviyesi alınması sağlanacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar