Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Babayiğit

A+A-

Yerli otomobili yapmak için ortaya çıkan babayiğitlerden birisi de Vestel markasının üreticisi Zorlu Holding. Bizler, güya prestij (itibar) kazanmak için Amerikan, Alman, Kore, Japon yapımı, markalı ürünler alırken, Vestel aynı şeyleri Türkiye’de üretiyor ve dünyanın dört bir köşesindeki evlere itibar katıyor… Türkiyenin en büyük beyaz eşya ihracatçısı… Ülkemize de döviz kazandırıyor. Arçelik, Beko, Kumtel, Simfer de Türkiye’de üretip, ihraç ederek ülkemize döviz kazandıran firmalardan.

*

Vestel, kazandığı sermaye ile yerli otomobil projesini ayağa kaldıracak babayiğitlere katılarak farkını ortaya koydu. Ama biz hala marka ve imaj peşinde dövizimizi yurt dışına harcıyoruz.

*

Yakında yeni bir babayiğit grubu daha çıkacak, yerli ilaç üretimi için. Burda iş biraz daha zor. Sermaye gücü yanında bilgi sahibi olmak ve laboratuar ortamında araştırma-geliştirme birikimi daha önemli… Türkiye’de kıymeti bilinmemiş, ortam verilmemiş ve gelişmiş ülkelere ihraç edilmiş Türk bilim adamlarını arıyoruz.

*

Siz de çocuklarınınızın bir bün babayiğit olmasını isterseniz, dünyadaki değişimi, dönüşümü ve gelişimi anlaması için iyi bir eğitim almasını sağlayın. Tabi önce siz anlamaya çalışın “iyi” nedir. Elinizdeki ve evinizdeki yabancı marka ürünlerden itibar bekliyorsanınız bunu yapamazsınız.

*

Yine de umutsuz olmayın, korkmayın. Her şeyin aslını anlamaya ihtiyaç duymayı öğretmeniz, kanarak inanmak yerine, öğrenerek inanmayı anlatmanız yeterli çocuklarınıza. Bilmek nedir? Bilgi nedir onu da merak edin ve merak ettirin…

*

Çocuklarınıza, dinini dinayetini öğretmek istediğimiz kadar “girişimci” olmaya yönlendirecek bilgileri de öğretin… Yoksa işçi, memur olması daha mı iyi sizin için? Olsun ama siz yine de “girişimci” bir ruh aşılayın çocuklarınıza. Vatan için millet için şehit olmayı öğrettiğimiz kadar vatan için millet için babayiğit olmanın da önemini anlatalım. Unutmayın işçiye, memura çalışacak ortamı sağlayan girişimci insanlardır.

*

Korkmayın, sizi korkutanlar kendi foyalarının ortaya çıkmasından korkanlardır. Birileri milletine hizmet için babayiğit olmaya çalışırken dikkat edin çocuklarınız hainlerin, kalleşlerin, parazitlerin elinde oyuncak olmasın.

*

Milletlerin gücü yetiştirdiği bireylerin gücüne ve işbirliği yapabilme kabiliyetine bağlıdır. Bu yüzden geleceğimizin girişimci düşünceyi özümseyen gençlere bağlı olduğunu anlayın… Erdem sahibi ve girişimci yeni nesil, milletin de ümmetin de aydınlık yüzü olacaktır…

*

Girişimci olmak için büyük fabrikalar kurmak gerekmiyor, girişimci olmak için çevremizdeki insanların, toplumun ihtiyaçlarını gözlemek, fark etmek ve bu ihtiyaçları nasıl karşılayabilirim diye düşünmek yetiyor. Cumhuriyet ve demokrasi ortamında bir işçinin çocuğu da girişimci bir babayiğit olabilir…  Umutsuz olmayın, korkmayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.