1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bağ-Kur’lunun Maaşı Artmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bağ-Kur’lunun Maaşı Artmalı

A+A-

Bağ-Kur emeklisi vatandaşlarımız emekli maaşlarının düşüklüğünden dolayı geçimini zor sağlıyor. Emekli maaşıyla geçinemeyen ve sürekli açık veren emekliler yarına güvenle bakamadığı gibi endişe içinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Her ay borçlanmayla karşı karşıya kalıyorlar.

Peki, bu olumsuz durum karşısında ne yapılmalı? Emekli maaşları günümüz şartlarına göre yükseltilmeli ve vatandaşlarımız rahatlatılmalıdır. Bağ-Kur emeklisinde uygulanan Sosyal Güvenlik Destek Primi kaldırılmalıdır. En azında bu sağlanırsa emeklilerimiz rahat bir nefes alarak rahatlayacaktır.
Konuyla ilgili Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emeklilerimiz mutlu değiller. Bağ-Kur ve işçi emeklilerinin aylıkları gittikçe eriyor. Bağ-Kur’lu esnafın yüzde 80’inin aldığı maaşın ortalaması 800 liradır. Açlık sınırında maaş alıyor. Bu durumda geçinemiyor. Emekli olup da çalışmaya devam ederse yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemek zorunda kalıyor. Esnaf emeklisi ve vatandaşlar destek priminin kaldırılmasını ve maaşlarda iyileştirme bekliyor.”
Palandöken, Bağ-Kur emeklilerinin mutlu olmalarının hakkı olduğuna ve hükümetin biran önce emeklilerin sesine kulak vererek emekli maaşlarına zam yapılmasıyla birlikte Sosyal Güvenlik Destek Priminin kaldırılmasına dikkat çekiyor. Aslında çok şey istemiyor.
İnsanlarımızın mutlu olmalarını için emeklilerin taleplerinin yerine getirilmesini istiyor.
İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ile asgari ücretli çalışanlar, 6 aylık dönem için zam aldılar. Buna karşılık memur ve memur emeklilerine 2014 zammının tümü bir defada Ocak ayında verildi.
Bu da yaklaşık 15 milyon işçi, esnaf ve çiftçi emeklisiyle asgari ücretlinin, 4,6 milyon memur ve memur emeklisine göre daha düşük miktarda zam almasına neden oldu. Yılbaşından beri yapılan zamlara göre emekliler arasında 8 kata varan fark oluştu.
Ocak ayından itibaren en düşük memur emekli aylığına yüzde 12,7 artışla 148 lira zam yapılırken, en düşük işçi emekli aylığı yüzde 3,27 artış ve 31 lira zamla kaldı.
Böylece en düşük memur emekli aylığıyla işçi emekli aylığı arasında 4,7 kat fark oluştu.
Bu fark çiftçi emeklileri aleyhine 7,8 kat, esnaf emeklileri aleyhine de 5,92 kata kadar çıktı.
Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan araştırmalara göre 4 kişilik ailenin açlık sınırının bin 121 lira ile bin 149 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 333 lira ile 3 bin 743 lira arasında değişiyor. Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 80'inin açlık sınırının altında aylık alırken, memur ve diğer emekliler arasındaki fark giderek artıyor.
Umarım Bağ-Kur emeklisi esnaf ve vatandaşlarımızın ortak isteği olan emekli maaşlarının iyileştirilmesi sağlanırken, Sosyal Güvenlik Destek Primi uygulaması kaldırılır.
Ne derseniz bunu yerine getirmek zor olmasa gerek.
Son söz olarak; Soma Madenindeki faciada hayatını kaybeden 301 İşçi şehidimize Allah’tan rahmet, yaralı olan işçilerimize acil şifalar dilerken, milletimize başsağlığı diliyorum. Allah bir daha bizlere bu tür acıları göstermesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.