1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. ‘Bağırsak Boğazı korunsun’
‘Bağırsak Boğazı korunsun’

‘Bağırsak Boğazı korunsun’

‘Bağırsak Boğazı korunsun’

A+A-

Bağırsak Boğazı’ndaki savaş alanının sit alanı ilan edilmesini isteyen Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat, “O alandan çimento ham maddesi çıkarılması savaş alanının eşsiz doğasını tamamen yok edecek” dedi.

 

Ali Bayer       

Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat, Miryokefalon Savaşı'nın gerçekleştiği Bağırsak Boğazı bölgesinin bir çimento fabrikasına maden ruhsatı verilmesine tepki göstererek bölgenin sit alanı ilan edilmesini istedi. Polat, “1071 Malazgirt Zaferi’yle Türklere açılan yeni yurt Anadolu, Konya Bağırsak Boğazı’nda gerçekleşen Miryokefalon Zaferi’yle korundu ve emniyet altına alındı. Bu nedenle bu savaş Anadolu'nun tapusu olarak bilinir ve ‘Yurt Tutan Savaş’ olarak anılır. Bu nedenle savaşın gerçekleştiği alanın Konya'mız ve tarihimiz için önemi büyük. Daha önce çeşitli yerlerde yapıldığı rivayet edilen Miryokefalon Savaşı'nın Konya Bağırsak Boğazı'nda yapıldığının bilimsel bir tez ile ortaya çıkarılması akabinde Konya’da kutlanan Miryokefalon Savaşı etkinlikleri Selçuklu'nun payitahtı olan şehrimize yeni bir ivme kazandırdı” dedi.

Yetkililere çağrı

‘Son günlerde aldığımız bilgilere göre Miryokefalon Savaşı'nın gerçekleştiği Bağırsak Boğazı’ndaki bölge özel bir çimento şirketine hammadde temini için kiralanmış’ diyen Polat, “Oysa alanın bir bölümü tarihi bir kaleden dolayı birinci derece sit alanı. Savaşın yapıldığı alanda ise Selçuklu Araştırmaları Merkezi tarafından yüzey araştırması yapıldı, önemli verilere ulaşıldı ve kazı çalışmalarına geçilmesi planlandı. Hal böyle iken o alandan çimento ham maddesi çıkarılması savaş alanını ve çevrenin eşsiz doğasını tamamen yok edecek. Konya Valiliğimiz, Konya Büyükşehir Belediyemiz, İl Kültür Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm yetkilileri ve Konyalıları bu konuda duyarlılığa davet ediyorum. Bağırsak Boğazı’ndaki savaş alanın sit alanı ilan edilmesi hem şehrimiz hem de Türk tarihi açısından büyük önem arz etmekte” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.