1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Bakan Yıldız’ın Konya Mesajları
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan Yıldız’ın Konya Mesajları

A+A-

Geçen hafta AK Parti Konya İl Başkanlığının Tanıtım Medya Günlerinin konuğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dı.
Bakan Yıldız burada, Türkiye’nin enerji politikasının yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini dile getirdi.
Bunun yanında Karapınar’da kurulacak olan kömür santralleri, MEDAŞ hakkındaki şikâyetler, kaçak elektrik ve bor madeni hakkındaki açıklamaları önemli idi.
Konya açısından doğrusu önemli bilgiler edindik.
Bakan Yıldız’ın enerji politikamız ve bor madeni hakkındaki ifadesini sizlerle paylaşmak isterim: “Türkiye bor üretiminde dünya da birinci iken, satışta da birincidir.
Bor madeni özelleştirilmeyip, kamu içinde kalacak ve kamu kaynakları içerisinde kullanılacaktır. Yatırımlarımızda devam edecektir. Dünyadaki talebi büyük oranda karşılıyoruz” diyor. Bu açıklaması son derece önemlidir.
Özellikle enerji politikamızın yerli kömürlere ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini, Bor madeninin özelleştirilmeyip, kamu kaynakları içerisinde kalacağını ifade etmesi sevindiricidir.
Asıl önemlisi enerji de yurt dışı yatırımlarda hazine garantisi verilmeyeceğini açıklaması ve bunun nedenini de enerji sektörünün gücünden değil, siyasi ve ekonomik istikrarın getirdiği güvenden kaynaklandığına dayandırıyor.
Serbestleşen piyasada üretici ve tüketicinin bir araya geldiği projelerde hazine garantisinin kalktığını ifade ediyor. Artık her yurt dışı yatırımlarda Hazine garantisinin kaldırılması önemli bir gelişmedir. Umarım bu durum değişmez. Bakanın ifadesine göre de değişemeyecek gibi. Ülkemizin ve toplum çıkarlarına sahip çıkmak bu anlamda önem arz ediyor.
&&&
Öncelikle MEDAŞ’ın vergiyi merkezine taşımasının yanlış olduğu hepimizce malumdur.
Doğal olanı da özelleştirilen kurumların vergi işlemlerini bulundukları illerde yapmasıdır.
Bu anlamda MEDAŞ’ın vergi işlemlerini merkezine taşınmasının engellenmesi de Konya için bir kazançtır. Bakan Yıldız, “Özelleştirilen kurumların vergi dairelerinin kurumların bulunduğu ilde olması gerekir. MEDaş da vergiyi merkezinden Konya’ya taşıyacaktır. Sosyal sorumluluk projeleri açısından da özelleştirilen kurumların bulundukları illere katkılarının olması gerekiyor. Bunu da tabii ki yapacaklardır” ifadesi anlamlı.
Yine MEDAŞ’la ilgili şikâyetlerin de takipçisi olacağını söylemesi de güzel.
Kaçak elektrik hakkında önemli açıklamalarda bulunan Taner Yıldız, söylendiği gibi doğunun kaçak kullanımını batıdan tahsil edilmesinin yanlış anlaşıldığını anlatması bizleri biraz aydınlattı.
“Türkiye’de özellikle elektrik enerjisinde kaçaklarla ilgili ciddi bir çalışmalar yapılıyor.
Doğu elektriği kaçak kullanır. Batı öder anlayışı yoktur. Bizdeki kaçak kullanım AB ülkelerinden daha azdır. Bu ülkelerdeki kaçak oranı yüzde 10’larda iken, bizde yüzde 4 seviyesindedir. Doğuda elektrik paralarının ödenmemesi ve kaçak kullanım konusunda terör örgütünün telkinleri var. Bu bir kul ve devlet hakkıdır. Oradaki vatandaşlarımız böyle bir vebalin altına girmeyeceklerdir. Buna inanıyorum. Türkiye’de elektrik kaçaklarının da Dicle ve Van bölgesi çıkartıldığında AB ülkelerinin altındadır” diyor.

&&&
Konya’nın önemli bir il olduğuna de değinen Bakan Yıldız, “Karapınar’daki 1,8 milyar tonluk kömürlerin değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması ile de alakalı önemi artan bir ilimizdir. Burada yine güneşle alakalı uygulamalarımız olacak. Kömür santrallerinin 5 bin megavata yakın bir santralin devreye alınması söz konusu olacak. 2023 yılına kadar bunların gerçekleştirilmesine şahit olacağız” şeklinde de bir müjde verdi.
Hatta kurulması düşünülen kömür santrallerinin ekonomik boyutunun iki Atatürk Barajına denk olduğunu da vurguladı. Umarız bütün bunlar zamanında gerçekleşir.
Çünkü Konya her şeyin iyisini layık bir ildir. Konyalılarda öyle.
Ne dersiniz? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ziyaretinden Konya nasiplenecek mi? Bunu hep birlikte bekleyip, göreceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.