1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Bakanlıkların Yeniden Yapılandırılması
Bakanlıkların Yeniden Yapılandırılması

Bakanlıkların Yeniden Yapılandırılması

KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, dün açıklanan yeni kabine yapısında, Kalkınma Bakanlığına bağlı Konyamerkezli KOP İdaresi Başkanlığının kurulacak olmasının, Konya ve bölgesinde ekonomik, sosyal hayatı ve bölgenin kaderini doğru

A+A-

 

KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, dün açıklanan yeni kabine yapısında, Kalkınma Bakanlığına bağlı Konya merkezli KOP İdaresi Başkanlığının kurulacak olmasının, Konya ve bölgesinde ekonomik, sosyal hayatı ve bölgenin kaderini doğrudan çok olumlu etkileyeceğini, bölgenin Türkiye'yi besleyecek seviyeye geleceğini söyledi. 

Rektör Babaoğlu, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Konya Ovası Sulama Projesi kapsamında tarım ve suyla ilgili kamu ve sivil toplum olarak tüm kesimlerin bir araya geldiğini ve ortak akılla AksarayNiğde ve Karaman'ı da içine alan bir bölge KOP Eylem Planı taslağı çalışması ortaya konulduğunu hatırlattı. 

Ancak bu plan sayesinde bölgede sürdürülebilir tarıma geçilebileceğine de dikkati çekenBabaoğlu, KOP İdaresi Başkanlığının Konya'da kurulacak olmasının bu çalışmaların neticesinde elde edilen bir kazanım olduğunu, bu Başkanlığın Konya ve bölgede ekonomik, sosyal hayatı ve bölgenin kaderini doğrudan çok olumlu etkileyeceğini dile getirdi. 

GAP Başkanlığının bir eylem planı içerisinde hareket ettiğini hatırlatan Babaoğlu, "Bu durumdan hareketle KOP İdaresi Başkanlığının resmen kurulması aslında çok yakında resmi bir KOP Eylem Planı'nın ilanı anlamına geldiğini vurguladı. 

-"EN AZ 5 MİLYAR TL'LİK KAYNAK TARIM ALT YAPISINA AYRILACAK"- 

Babaoğlu, KOP Eylem Planı'nın tüm detaylarıyla birlikte hazır olduğunu, Dpt ve Sorumlu Bakan Cevdet Yılmaz öncülüğünde resmi kayıtlara girdiğini, 2011'de Mavi Tünel de dahil olmak üzere bir kısım ödeneğin bu kapsamda 4 ile gönderildiğini, KOP İdaresi Başkanlığının resmiyet kazanması nedeniyle sonrasında ilan edilecek eylem planıyla en az 5 milyar TL'lik bir kaynağın tarım alt yapısının ve sosyal hayatın iyileştirilmesine ayrılacağını, bölgede enerji yatırımlarının da dahil edilmesiyle bu rakamın daha da yukarıya çıkabileceğini açıkladı. 

-"Konya İLE Hollanda TARIMSAL ÜRETİM ALANI BAKIMINDAN AYNI BÜYÜKLÜKTE"- 

Babaoğlu, şöyle devam etti: 

"Ortalama 320 mm yağış alan Konya ile Hollanda tarımsal üretim alanı bakımından aynı büyüklükte olmasına karşın, yaklaşık 760 mm yıllık yağış alan Hollanda hemen hemen hiç sulama yapmadan yaklaşık 55 milyar avroluk tarımsal ürün ihracatı gerçekleştirmektedir.Hollanda, tarımsal ürün dış ticaret fazlası yaklaşık 24 milyar avroya sahipken, su sıkıntısı çeken ve suyu ekonomik kullanamayan Konya ise en fazla 7 milyar Avro civarında bir tarımsal üretim değerine sahip. KOP Eylem Planı'yla bu değer en az 3 katına çıkabilecek ve en önemlisi su ve suyun etkin kullanımı sağlanacak. " 

Babaoğlu, KOP İdaresi Başkanlığı ve Eylem Planı sayesinde bölgenin Türkiye'yi besleyecek seviyeye geleceğini sözlerine ekledi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.