1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Bakın Size Bir Türkiye Anlatayım-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bakın Size Bir Türkiye Anlatayım-2

A+A-

 

Varlığımızı borçlu olduğumuz annemiz 2003 yılı Mart ayında hayata gözlerini yumduğunda gök kubbe üzerimize yıkılmıştı. Cenaze merasiminden birkaç gün sonra taziyeye gelen Meram Belediye Başkanı değerli insan Mustafa Özkan, ziyareti tamamlamadan Kuran’ı Kerim okumak için babamdan izin alma gereği duydu;

“Hocam, sizin gibi hafızların yanında ne kadar uygun olur bilmem ama müsaade ederseniz merhume annemiz için Yasin-i Şerif okumak istiyorum.”

Sonra mükemmel bir kıraatle okudu ve duayı da babama bıraktı. O gün Özkan’ı bir kat daha çok sevdim. Çünkü onlar 28 Şubat karanlığını delen kardelenlerdi.

***

2016’da bir sabah sürpriz bir nöbete tutulmuşuz. Gözümüzü açtığımızda başucumuzda doktorlar vardı. Tahlil, röntgen, emar, bütün tetkikler tamamlanmıştı. “Beyninizde tümör tespit ettik, hemen ameliyat etmemiz lâzım” dediler. “Tevekkeltü al Allah” deyip kendimizi emanet ettik. Uyandığımızda ameliyat tamamlanmış, şifamız sâdır olmuştu.

***

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Konyalı gazetecileri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle Ecdat Bahçesi’nde yemeğe davet etmişti.  Salona yaklaşırken elektrikler kesildi. Alaca karanlıkta binaya girerken mescit levhasını görünce, akşam namazını eda edelim deyip yöneldik. Kapı önü ayakkabı doluydu, girmeden tekbir sesi geldi. Yetişip saf aldık. O da ne, kıraat sahibi Konya Valisi Yakup Canbolat’tı. “İmamı Vali olan cemaatin müezzini de Belediye Başkanı olur” diye düşündük. Selamdan sonra gördük ki, Vali beyin kıldırdığı namazda müezzinliği de Akyürek yapıyordu.

***

Antalya Kültür ve Sanat Gönüllüleri Vakfı Genel Başkanı Mehmet Çınar ve Konya Şubesi Başkanı Mehmet Emin Edalı ile DSİ Sosyal Tesislerinde iftarda buluştuk. Yemekten sonra görevli personele namaz imkânını sorunca, “Dördüncü katta mescidimiz var, muslukları da uygun, abdesti orada rahatça alabilirsiniz” dedi.

Bodrumda kuytu, karanlık bir köşeye sıkıştırılmış, rutubet kokulu, gizli odalardan birinde değil, özenle tefriş edilmiş, ferah, huzur veren bir mekân. Üstelik akrobasi yapmadan abdest alabileceğiniz şadırvan tipi çeşmeler.

Hey gidi günler!

***

Başbakanın, halkın seçtiği başörtülü milletvekilini TBMM çatısı altından kovduğu,

Valinin, ‘başörtüsü takan öğrenci var mı, mescidinde namaz kılan var mı’ diye İmam Hatip Okulları’nda denetim yaptığı,Bürokratın, devletin sosyal tesislerini alkollü restoranlar haline getirip, namaz kılma imkânlarını ortadan kaldırdığı,

Memurun, sakallı vesikalık fotoğrafları kabul etmeyip, sakalıyla devlet dairesine gelen vatandaşı azarlayarak kapı dışarı ettiği,

Ve daha benzer yüzlerce örneklerle dolu günlerden bugünlere geldik.

Bunlara siz 250 gramlık bir paket bitkisel yağ almak için sabah namazında kuyruğa girip de akşam evine eli boş dönenleri,

100 gramlık bir paket çay alabilmek için fellik fellik torpil arayan vatandaşları,

Bilmem kaç gün et kombinalarının önünde nöbet tuttuktan sonra ancak bir kilo et alabilenleri de ekleyebilirsiniz.

Daha da saymak mümkün, fakat genç okurun havsalasını zorlamamak lâzım.

***

“Allah her dönemin hükümdarını halkın kalbine göre gönderir. Onları düzeltmek isterse salih birini, helak etmek isterse kötü birini hükümdar olarak gönderir.” Ayet-i Kerimesi bizim içindir. (İsra, 17/16)

Takdir milletindir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.