1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. ‘Balık tüketimi ders olsun’
‘Balık tüketimi ders olsun’

‘Balık tüketimi ders olsun’

Balık sektörünün duayenlerinden Zümrüt Balık Yetkilisi Mevlüt Sarıkaya ile Konya’nın balık kültürünü konuştuk.

A+A-

Haftada 2 kez tüketilen balığın kalp krizi riskini yüzde 50 oranında azalttığını söyleyen Sarıkaya, balık tüketiminin okullarda ders olarak okutulmasını istedi.

Konya tarihinde balıkçılık sektöründen emekli olan ilk tezgâhtar olarak yaptığı işten gurur duyduğunu söyleyen Sarıkaya, Konya’da en çok alabalık ve somon tüketildiğini söyledi. Sarıkaya, İç Anadolu Bölgesi’nin balık tüketiminde 5’inci sırada yer aldığını ifade etti.


Mehmet Ali Eskipostalcı'nın haberi

Merhaba Mevlüt Bey. Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1952 yılı doğumluyum. Konya’nın yerlisiyim. 10 yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İstanbul ve İtalya’da yaşadım. Bu süreçte Akdeniz kültürünü aldım. Bulunduğum yerlerde balıkçılık işiyle ilgilendim. 63 yaşındayım ve 45 senedir balıkçılık yapıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Konya tarihinde balıkçılık sektöründen emekli olan ilk tezgâhtar benim. Emekli olmama rağmen işimi bırakmadım. Hala da işimi övünerek ve severek yapıyorum.

Dilerseniz söyleşimize balık fiyatları ile başlayalım. Şu anda tezgâhta bulunan balıkların fiyatları ne kadar?
Tezgâhımızda bulunan balıklardan alabalık 10 lira. Somon 15-18 lira. Çupra ve Levrek 22 lira. Kaya levreği, minakop, granyöz 22 lira. Sazan 8-12 lira. Mercan 20 lira. İstavrit 20 lira. Norveç İthal Uskumru 10 lira. Norveç Somon ise 35 lira.

Fiyatlar ne zamandır böyle seyrediyor? Önümüzdeki günlerde fiyatlarda değişiklik bekliyor musunuz?
Yaklaşık 4-5 aydır fiyatlarda bir değişiklik olmadı. Alabalık önümüzdeki günlerde sürpriz yapabilir. Fiyatı yükselebilir. İç piyasadaki talebin canlılığı ve balığın ihracata çıkması fiyatı tetikler. Onun dışında balık fiyatları kışa kadar böyle devam eder, bir değişiklik olmaz.

Denizlerde son durum nasıl? Yazın Konya’nın balıkları nereden geliyor?
Şu anda alabalık Muğla’dan, somon ve levrek Samsun’dan, çupra, mercan ise Ege’den geliyor. Denizlerde balık şu anda sıkıntılı durumda. Havaların sıcak olması ve denizlerde av yasağının devam etmesi piyasayı yavaşlatıyor. Sıcak havada balık ya deniz tabanına iner, ya da soğuk bölgeye gider. Eylül’ün ilk haftasında denizin açılmasıyla ve havaların ılıman olmasıyla birlikte hareketlilik başlar.

Ramazan ayında balık tüketimi ne durumda? Konya’da en çok hangi balık tüketiliyor?
Konya’da en çok alabalık ve somon tüketiliyor. Deniz levreği ve çupra alabalık ve somona göre daha az tüketiliyor. Diğer balık türlerinin tüketimi biraz daha az oluyor. Havalar ısındıkça vatandaş balıktan uzaklaşıyor. Ramazan ayı olması nedeniyle de şu anda satışlarda yüzde 70’lik bir düşüş söz konusu. İnsanlarda ‘Yazın balık yakar’ düşüncesi var. ‘Ramazan’da balık yenilmez’ düşüncesi var. Hâlbuki bu söylemler çok yanlış. Uzmanlar haftada 2 gün balık tüketilmesini öneriyor. Balık mideye inmeden bağırsaklarda çözülen bir besin. İftarda ağır yenilen yemekler mide ekşimesi yapar. Bunun önlenmesi için balığın mutlaka iftar sofralarında yer alması lazım.

Peki, genel olarak Konyalıların balık tüketim alışkanlığı hakkında neler söylemek istersiniz?
Konya’da balık yeme alışkanlığı çok az. Göçebe oluşumuzdan dolayı Türk mutfağına balık sonradan girdi. Türkiye’de kişi başına düşen ortalama balık tüketimi 7 kilogram, kırmızı et tüketimi 17 kilogram, tavuk tüketimi ise 30 kilogram. Hâlbuki bu durumun tam tersi olmalı. Japonya ve İskandinav Ülkeleri kadar Türkiye’de de balık tüketimi gelişmeli.

Şehrimizde balık tüketiminin artırılması için ne gibi çalışmalar yapılmalı?
Bütün iş kültüre dayanıyor. Balığın tüketilmesi için vatandaşın bilinçli olması lazım. Vatandaş şu an hangi balığın neye şifalı olduğunu bilmiyor. Gazete ve dergilerde hep etli yemek ve tatlı tarifleri var. Fakat bir tane bile balık tarifi yok. İnsanları balık yemeye özendirici afişler hazırlanması lazım. Bu konuda Valilik, belediyeler ve Milli Eğitim Bakanlığı çalışma yürütebilir. Özellikle bu konu okullarda çocuklara küçük yaştan itibaren ders olarak anlatılmalı.

Türkiye’nin coğrafi bölgelerini sıralayacak olursak İç Anadolu Bölgesi balık tüketiminde kaçıncı sırada yer alıyor?
Balık tüketiminde kıyı bölgeler tabi ki ilk sıralarda yer alıyor. Genel olarak sıralama yapacak olursak Karadeniz Bölgesi balık tüketiminde birinci sırada yer alıyor. 2’inci sırada Marmara Bölgesi geliyor. Ege Bölgesi, Marmara’yı takip ederek 3’üncü sırada yer alıyor. Akdeniz’de balık tüketimi diğer sahil bölgelere göre daha az. Bu yüzden Akdeniz 4’üncü sırada bulunuyor. İç Anadolu Bölgesi balık tüketiminde 5’inci sırada. 6’ıncı sırada Güneydoğu Anadolu Bölgesi yer alırken 7’inci sırada Doğu Anadolu Bölgesi bulunuyor.

Biraz da balığın faydalarından bahsedelim. Hangi balık hangi hastalığa iyi geliyor?
Balık yüzde 18-25 oranında protein içeriyor. Biyolojik olarak çok değerli bu madde her besinde bulunmayan, insan için son derece gerekli aminoasitleri ideal oranlarda bulunduruyor. Balıketi, içerdiği A vitamini sayesinde kemiklerin gelişimine katkıda bulunuyor, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Alabalık insan eklemlerinde bulunan sıvının güçlendirilmesinde faydalıdır. Somon B1-B12, Omega 3, protein ve vitamin açısından en zengin olan balıktır. Bu aylarda en çok yenilmesi gereken balık Somon. Çünkü balığın içerdiği vitamin ve proteinler bütün hücrelerin canlanmasını sağlar, diş, cilt ve tırnak sağlığına kadar birçok faydası vardır.

Son olarak soracak olursak bazı balıkların beyninden çıkan taşların da birtakım hastalığa büyük şifa kaynağı olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?
Haftada 2 gün severek balık tüketen bir vatandaş kalp krizi riskini yüzde 50 oranında azaltmış oluyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir sonuç. Ayrıca kaya levreği, minakop, ekşina, ispendek levrek, sarıağız ve granyöz gibi balıkların beyninden çıkan taş, böbrek taşlarının düşmesinde ve idrar yollarındaki kumların dökülmesinde fayda sağlıyor. Balık güçlü bir antibiyotiktir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Birçok hastalığa doğal şifa kaynağıdır.

foto-alti-3.20150708163754.jpg

balik-tuketimi-ders-olsun-(4).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.