1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Bana Bir Ninni Söyle Anne
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bana Bir Ninni Söyle Anne

A+A-

“Gökte yıldız salkım saçak

Yarama vurdular bıçak

Ele yalan, sana gerçek

Ninni yavrum sana ninni”

Anonim

***

Prof. Dr. Esma Şimşek, “Anonim Halk Şiiri İçerisinde Ninnilerin Yeri” adlı akademik çalışmasında şöyle diyor: Türk milleti, her zaman şiire ve sanata önem vermiştir. Türk kültür tarihine bakıldığında, doğumdan ölüme, insan hayatının hemen her aşamasında şiirin yer aldığı görülür. Dünyaya yeni gelen bir çocuk ninnilerle büyür, tekerlemelerle oynar; türkülerle, şiirlerle, marşlarla gençliğini yaşar ve gün gelir ağıtlarla ebediyete gönderilir. Bu bağlamda hayatın henüz başlangıcı olan doğumla birlikte, anne veya diğer büyükler tarafından çocuğun kulağına ilk fısıldanan nağmeler ninnilerdir. Anonim halk şiiri içerisinde yer alan ve hece ölçüsüyle söylenen ninnilerde daha çok annenin çocuğuna karşı hissettiği duygular (sevgi, öğüt, dilek, temenni, dua, şikâyet vs.) ifade edilir. Anne ile çocuk arasında, sevgi ve ilgiye bağlı psikolojik bir bağın kurulduğu ninniler, çocuğun ruhsal gelişiminde, sağlıklı büyümesinde ve huzurlu olmasında da oldukça önemlidir.

Yüzyıllar boyu milletimiz çocuğa söylenen ninniden, yazılan destanlara; ezberlenen tekerlemelerden, okunan şiirlere; anlatılan hikâyelerden, gölge oyunlarına kadar sanat ile iç içe olmuştur.  Lakin adı sanat olan her şey masum olmadığı gibi adına ninni, tekerleme denen şeylerin hepsi de çocuklara uygun değildir.

Portakalı soyup başucuna koyan çocuk yalan uydurmaya başlamaz mı acaba. Yağ satan bal satan çocuk, hangi psikolojiyle ölen ustasının kürkünü 15 liraya satmak istemektedir, araştırılmalıdır. Ufacık çocuk neden çalıştırılmaktadır. Çocuk işçi sorunu çözülememiş midir? Daha dolaptaki ilaç ile şekeri ayırt edemeyen çocuk eve geldiğinde neden evde kimse yoktur? Bu çocuk nereden gelmektedir? Yoksa bu çocuk da mı çalıştırılmaktadır? Halis muhlis çocuklar neden önüne geleni tekmelemektedirler? Aslan miyav derken, kedi neden kükremektedir, fareden korkan kedi nasıl olup da uçuvermektedir? Babası evde yokken telefonla oynayan küçük kardeşi yüzünden başına gelmedik kalmayan ablanın ıstırabına kim kulak verecektir? Kırlarda ko-ko-koşan, babası harpte vurulan küçük aslanın sessiz çığlığını kim duyacaktır? Peki ya kulağından kepçe, kuyruğundan fırça hatta derisinden davul yapılan eşeğin dramı hiç mi gündeme gelmeyecektir, hayvan hakları savunucuları nerededir?

Şaka bir tarafa bazı meselelerin gerçeği bile çok komik. Aman ebeveynler, evvel zaman içinde kalbur saman içinde derken çocukların gelişimlerini bozmayalım. Deliyle deli olmayalım, çocukla çocuk olalım.

Tüm engelliler ve engelli adaylarının geçmiş 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutlarım. Bu gün vesilesiyle birçok engelli vatandaşı gösterilerinde ağırlayan Çınar Sanat Atölyesi’ni tebrik ederim.

***

“Kimin bir çocuğu varsa onunla çocuklaşsın.”

Hadis-i Şerif

 

Kültür Sanat Günlüğü

*Hz. Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri 7-17 Aralık 2017 20:00 Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonunda… Biletler için: https://ebilet.konyakultur.gov.tr/

*Konya Devlet Tiyatrosu’nun sahnelemekte olduğu ‘Elmadaki Barış’ isimli çocuk oyunu 7, 8, 12 ve 13 Aralık tarihlerinde Konya DT Sahnesinde…

*Şeb-iArus projesi kapsamında organize edilen “Adı Aşk (Binlerce Ateş, Binlerce Ah...)” adlı Hz. Mevlana’nın şiirlerinden kolajların sunulacağı eser 8.12.2017 Cuma ve 9.12.2017 Cumartesi 20.00’de Konya DT Sahnesinde…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.