Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bananecilik (2)

A+A-

Çocukların ailede gördüğü şiddet, anne baba arasındaki kavgalar, çocuk yetiştirmeyi saldım çayıra Mevla’m kayıra okula göndermek ödev takip etmek sanan ebeveynler, maddi her türlü ihtiyacını karşılayıp bir dakika olsun çocuklarına vakit ayırmayan ebeveynler vs. vs. Bu sebepler daha da artırılabilir çocuklarda ki MUTSUZLUĞUN nedeni olarak.

Her yazımızda andığımız Atamızı Yine anmadan edemeyeceğim. ‘Atatürk’ün en nefret ettiği şey; çocuklara kötü davranılmasıydı.

Bu sözlerinden de Atamızı daha iyi anlayabiliyoruz.

‘Bir milletin ilerlemesindeki temel taş çocuklardır; Çocuklara gereken değeri verirseniz, ilgiyi, şefkati gösterirseniz, onlar da bir gökkuşağı edasıyla geleceği renklendireceklerdir.

Ve Atamızın sözleriyle devam edelim ki konumuz daha da net anlaşılsın.

“Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir ve çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır”

***

Atatürk’ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti topraklarında biz yine onu anlayamadık ve ışığından uzaklaşmak suretiyle gençlerimizi bu maddelere esir ettik MAALESEF. Bu yazı ‘BANANECİLİK’ temelinde kaleme alındı. O kadar çok vurdumduymaz ve bananeci olduk ki önümüzü dahi göremiyoruz. Her şeyden önce kendime söyleyerek devam ediyorum ve tüm anne baba eğitimcilere sesleniyorum: Lütfen en azından uyuşturucu maddeler konusunda daha dikkatli olalım ve olası bir aksi durumda yetkilileri haberdar ederek yardım alalım. Bu iş için dünyanın bütün ülkelerinde gerekli birimler mevcut. Fakat her okulun önüne her ailenin içine adam da göndermezler, müdahale de edemezler. Bu iş için ne yeterli personel ne de kanunlar ve mevzuat müsait. Evet, hür irade gereklidir. Bende hür iradeden yanayım. Yalnız unutmamalıyız ki çocuklarımızın hür iradeleri ile yapacağı yanlışların bedelini hem aile hem çevre hem de milletçe öderiz. Aileler tarafından sıkmadan gerekirse fark ettirmeden çocuklarımız takip edilip denetlenmelidir ve olası bir olumsuzluk durumunda gerekli müdahale işinin ehli kişilerden yardım alınarak vakit geçirmeden yapılmalıdır.

***

Kendi açımdan baktığımda da biz sokaklarda kızlı erkekli oynayan yağ satan bal satan yakar top da yanan ip atlarken düşüp dizlerimizi kanatan çocuklardık. Geldiğimiz zamanda içimiz kanıyor.

Oysa alt tarafı bir çiçek koklayıp bir hayvan sahiplenip birkaç insan tanıyıp birkaç çocuk sevip; geçip gidecektik dünyadan. Nasıl kötü bir zamana denk geldi ömrümüz… 

Anlamadım…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum