1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. BARİ BU BİNA ÇÜRÜMESİN! Gözde mekan virane oldu...
BARİ BU BİNA ÇÜRÜMESİN! Gözde mekan virane oldu...

BARİ BU BİNA ÇÜRÜMESİN! Gözde mekan virane oldu...

Meram Konevi Kültür Merkezi’nin terk edilmiş ve harabe hali tehlike saçıyor. Yakın zamanın gözde yapısı, alkoliklerin mekanı oldu.

A+A-

Meram Konevi Kültür Merkezi’nin terk edilmiş ve harabe hali tehlike saçıyor. Yakın zamanın gözde yapısı, alkoliklerin mekanı oldu. Meram Belediyesi, binanın ortaklarından olan Makro Market A.Ş.’nin konkordato sürecine girmesinden dolayı sorunlar yaşandığını açıkladı.

 Samet Aktaş

Meram Konevi Kültür Merkezi alkoliklerin yeni mekânı oldu. Konya’nın Meram İlçesi’nde yaklaşık 5 bin metrekare alanda 3 milyon TL’ye inşa edilen Konevi Kültür Merkezi’nin son hali görenleri üzüyor.

2004 yılında açılan Meram Konevi Kültür Merkezi artık kullanılamıyor. Konya’nın gözde mekânlarından Meram Yaka Caddesi üzerinde bulunan Meram Konevi Kültür Merkezi’nin çatısı 2016 yılında yoğun kar yağışı nedeniyle çökmüştü. Daha sonra ise bina kaderine terk edildi. Bina 3 yıldır tadilat bekliyor. Yapı kimliği belirsiz kişiler tarafından yağmalanıyor. Daha önce evlilik, konferans, tiyatro gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan yapı, şu an uyuşturucu kullanıcıların meskeni olmuş durumda. Çevresinde birçok okul ve ev barındıran Kültür Merkezi’nin şu anki hali ise büyük tehlike saçıyor.

kultur-merkezi-kaderine-terk-(7)-copy.jpg

Cumhurbaşkanımıza gideceğiz

Meram Konevi Kültür Merkezi’nin milli servet olduğunu ve kaderine terk edilmemesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, konuyla ilgili çözüm beklediklerini söyledi. Binanın en kısa sürede tekrar hizmete kazandırılması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Bina çevresinde birçok ev ve okul mevcut. İnsanlar buradan geçerken tedirgin oluyor. Yapı şu an tamamen yağmalanmış durumda. Kimliği belirsiz kişiler gece vakitleri buraya geliyor. Tinerciler ve alkolikler binayı kullanıyor. Milli servetleri korumamız gerekiyor. Konuyla ilgili çeşitli girişimler yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu sıkıntıyı dile getireceğiz” diye konuştular.  

kultur-merkezi-kaderine-terk-(9)-copy.jpg

Belediyeden açıklama

Meram Belediyesi’nden yapılan açıklamada çatının çökmesinin ardından kolonların yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu nedenle acil tadilata ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak içinde bulunduğumuz yasal süreçten dolayı bunda muvaffak olmak mümkün değildir. Çünkü, belediyemizin tüm girişimlerine rağmen tadilata muvafakat vermesi gereken, binanın ortaklarından olan Makro Market A.Ş.’nin konkordato sürecine girmesinden dolayı ortada bir muhatap kalmamıştır. Değil Meram Belediyesi hiçbir kamu kurumu böyle bir ortamda tek başına ya da müştereken yasal mevzuatlar gereği onarım ve yıkım işlemi yapamamaktadır. Çünkü Kat Mülkiyeti Kanunu, 5018 Sayılı Kanun v.b. mevzuat buna engel olmaktadır.

 

kultur-merkezi-kaderine-terk-(11)-copy.jpgBelediyemizin hukukun dışına çıkıp tadilatı tek başına gerçekleştirmesi mümkün değildir. Ancak Konevi Kültür Merkezini yeniden hemşerilerimize hizmet vermesinin önünde, muhatap şirkete kayyum atanması, konkordato süreci nedeniyle hukuki engeller bulunmaktadır.   Belediyemiz çözüm için ikinci bir yol olarak;  binanın can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiği bu nedenle yıkılması gerektiği ile ilgili Makro Market A.Ş’ye ihtar çekmiştir. İhtarnamemize verdikleri cevapta yıkılmasına muvafakat vermemişler, belediyemizden çeşitli taleplerde bulunmuşlardır. Yasal süreçler devam ettiğinden binada herhangi bir onarım ya da yıkım yapılamamaktadır.”

 

kultur-merkezi-kaderine-terk-(2).jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum