1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Barış Pınarı, İhanet Pınarlarını Ortaya Çıkardı
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Barış Pınarı, İhanet Pınarlarını Ortaya Çıkardı

A+A-

Suriye yönetimi onlarca yıldır Türkiye sınır boylarının PKK’lı teröristlerin yatağı haline gelmesine göz yumarak ülkemizde binlerce hayatın sönmesine zemin hazırlamıştı.  Batı kuklası Esed yönetimine karşı başlayan isyanla yangın yerine dönen Suriye devleti bugün hukuken değilse de fiilen yok hükmündedir. Zira baksanıza; Türkiye’nin günlerdir sürdürdüğü Barış Pınarı harekâtına Asya’nın, Avrupa’nın en ücra ülkeleri tepki veya destek açıklamaları yaparken Esed’in henüz tek kelamı duyulmadı.

Türkiye büyük bir cesaret ve kararlılıkla teröristlerin inlerine girerken başta batı dünyası ve onların uydusu Arap devletleri ‘beklenen-beklenmeyen’ pek çok çapsız, hadsiz kınama açıklaması yaptı. Harekât içeride ve dışarıda dost bildiğimiz ama aslında ‘kanında ihanet dolaşan’ portreleri de yakından tanıma imkânı verdi.

Tam bağımsızlığın yerli savunma sanayii ile mümkün olacağı inancıyla 2002’den bu yana bilumum silah ve teçhizat geliştirme, üretme projelerine yönelen Türkiye batılı ülkelerin ambargo kararlarından etkilenmeden, hayranlık ve şaşkınlık uyandıran başarıyla ilerleyişini sürdürüyor.

Kıbrıs’ın Aykırı

Sesi Akıncı

Şüphe yok ki Barış Pınarı için en şoke edici tavrı KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı gösterdi. Ülkesi 1960’lı 70’li yıllarda Rum mezalimi altında inlerken anavatan Türkiye’ye ‘Bizi kurtarın’ yalvarışlarıyla imdat eyleyen Kıbrıs, Dünya’nın nankör ülkeleri tarafından Rumların insafına terk edilmişti. Devrin Türkiye hükümeti batılıların ağır eleştirileri ve ambargo uygulamalarına rağmen askeri imkanlarını seferber edip 498 şehit vererek Kıbrıslı Türkleri Eok’cı Enosis’ci, katliamcı gaddar Rumların elinden kurtarmış, bugünkü Kıbrıs’ın oluşumuna zemin hazırlamıştı.

Toplamda bin 672 Kıbrıs Türkünün de şehit edildiği Rum mezaliminde akan kanı unutan Mustafa Akıncı bugün kalkıp, 40 bini aşkın Anadolu evladını katleden terör örgütlerinin yok edilmesi için başlatılan harekâta karşı, “1974'te biz adına Barış Harekâtı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir” diyebiliyorsa, ruhsal dezenformasyona uğradığından şüphe etmek gerekir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘hadsizlik’ olarak nitelediği bu açıklamaya sert tepki gösterirken, “Öyle bir yere savruluyor ki, sabırla yeri geldiğinde bizlerden de gereken cevabı alacaktır. Oturduğu makam, kendi gücüyle elde edilmiş bir makam değildir. O makam, Türkiye Cumhuriyeti'nin gücüyle verilmiş bir makamdır” ifadelerini kullandı. Erdoğan, varlığını Türkiye’nin askeri operasyonuna borçlu olan birine bunları söylerken son derece haklıydı.

Bu arada Akıncı’nın söylemini bütün Kıbrıs’a mal etmenin yanlış olacağına da işaret etmek gerekiyor. Başbakan Ersin Tatar, Barış Pınarı harekâtında görev yapan Türk askerinin yanında olduklarını belirterek, “Allah Mehmetçiğimizi her şeyden korusun. Biz her zaman Türkiye'nin desteği ile KKTC'yi yaşatıyoruz. Türk askeri Suriye'de memleketimizin huzuru, bölge barışı için harekâttadır” diyerek Akıncı ile farklı görüşe sahip olduklarını ortaya serdi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.