1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Başarı Şansla Değil, Mücadeleyle Gelir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Başarı Şansla Değil, Mücadeleyle Gelir

A+A-

Başarı arzusu her insanın içinde var olan amacı ve hedefidir. Varoluşumuzla birlikte bizimle beraber gelişimini sürdürür. Okul çağlarında başlayıp, iş yaşamında, hayatta başarılı olmak hepimizin öncelikli amacıdır. Başarıya ulaşma umudu ve beklentisi herkeste farklıdır.
Buna etki eden unsurlar ise bulunduğunuz ortam, arkadaş çevresi, kişilik de etkin bir rol oynar. Başarıda şansa güvenmemek gerekir. Şans herkes için vardır. Ancak, başarmak isteyenler kendi şanslarını oluşturur. Unutmamız gereken bir şey varsa o da, başarmak için ayakları yere basan hedef ve amacı seçmek ve bu doğrultuda hareket etmek önemlidir.
Tabi ki kısa olan şu hayatta her şeyin ilacı olan zamanı verimli, yerinde kullanmaktan başka da çare yoktur. Zamanı verimli kullanabilmek, düzenli ve programlı bir yaşantıyla mümkündür. Zaten başarılı ve mutlu olmanın temelinde de bu yatmıyor mu? Yani başarıya ancak mücadeleyle ulaşılabilinirse, mücadele de özveriyi gerektirir. Şunu unutmamakta büyük yarar var. Başarının temelinde şans ve tesadüfler yatmaz. Bunu düşünenler bir yanlışın içinde kalır ve hayali sükûta uğrarlar.
***
İnsanın başarılı olması konusunda KSO Başkanı Memiş Kütükçü’nünde söyledi gibi üç önemli şey vardır. Bunları sizlerle paylaşmak istedim. Kütükçü, “Bulunduğumuz yerlerde ülke ve şehrimiz adına görev yapıyoruz. İnsanın hayatında üç önemli şey vardır; aile hayatı sağlam yere basmalı, iş hayatı düzgün olmalı ve sosyal hayatta yer almalıdır. Bütün bunları yerine getiren, topluma faydalı ve başarılı bir insandır” diyor. Yani, başarıyı yakalamada temel olan yukarıdaki kurallardan ödün verilmemesine dikkat çekiyor. Başarıyı elde etmek isteyenlerin ayağını sağlam yere basması yönünde tavsiyelerde bulunuyor. Çevrenizdeki başarılı insanlara bakarsanız takdir gören ve mücadelesiyle örnek bir insandır. Çünkü bu insanlar olumsuzluklar karşısında pes etmeyip, tekrar mücadeleye devam etmiştir. Başarısız oldukları zaman geriye bakarak kendilerine bir ders çıkarıp, tekrar devam etmişlerdir.
***
Unutmayalım zorluklarla mücadele etme zevkini tatmayan insanlar pişmemiş aşa benzerler. O nedenle sorunların ve zorlukların kıymetini bilip, yeniden planlı bir şekilde mücadele sürdürülmelidir. İnadına sorunların üstüne gitmeli ki, başarı gelsin. Hedefle ve inanç arasında sıkı bir bağlantı vardır. Kişi inancıyla hedefi zorlar ve başarır. Tabi başarıya ulaşmada hedef, amaç ve bu uğurda mücadele önemliyse en ufak bir sendeleme de karamsarlığı düşmemeliyiz. Cumhuriyetimizin Kurucu M. Kemal Atatürk’ün “Ben hayatımın hiçbir anında karamsarlık nedir tanımadım” dediği gibi, karamsarlığa düşmemekte büyük bir fayda vardır. Hz. Mevlana’nın da söyledi gibi, “Gündüz kandilini hazırlamayan, karanlığa razı demektir” sözünden de anlaşılacağı gibi, başarıya ulaşmanın yolu mücadele ve azimle gelir. Ne derseniz? En ufak bir başarısızlık anında karamsarlığa düşecek miyiz? Yoksa bize yakışmaz deyip, kaldığımız yerden mücadeleye devam mı edeceğiz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.