1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Başarısızlıktan Korkmazsak Hedefe Ulaşırız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Başarısızlıktan Korkmazsak Hedefe Ulaşırız

A+A-
Bir işe başladığımızda kendimizi ‘Başarısız olur muyuz?’ diye hep sorgular dururuz.
Elbette bu durum doğaldır ve korkumuz olacaktır. Karamsarlığa kapılmadan cesaretli olup, işin üzerine gitmeliyiz. Başarıyı elde ettiğimizde korkularının yersiz olduğunu anlayacağız. Elbette temkinli olmakta da büyük bir fayda vardır. Her şeyin üstesinden gelebilirim düşüncesiyle hareket edip, tedbiri elden bırakmadan hedefe odaklanmalıyız.
 
Farkında olmadan başarının kendiliğinden geldiğini ve işi kavradığımızı göreceğiz. Bu haftaki yazımda 5. kez girişimci ve girişimci adaylarının işin uzmanlarıyla buluşturulduğu toplantıda iş dünyasının önden gelen isimlerinin tavsiyelerini sizlerle paylaşmak istedim. Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum, yine 5. kez girişimci ve girişimci adaylarını işin uzmanlarıyla buluşturdu. Türkiye’nin 81 ilinden gelen 600’ü aşkın katılımcı 90 eğitici ve akıl hocası anlamına gelen mentorle bir araya gelerek onların tavsiye ve tecrübelerinden yararlanma imkânı buldu. Mentorlerin genç girişimcilere tavsiyelerini sizlere aktarmak istiyorum:
***
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “Param yok, ben ne iş yapayım demeyin. Dünün parasız gençleri bugünün milyarderleri oldu, dev şirketleri yönetiyorlar. Ve başarısızlıktan da korkmayın, denemden kazanamazsınız.”  TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı: “Artık sadece fikir sahibi olmak yetmiyor. Girişimcilerin bir iş planının olması, icra etme ve risk alma içgüdüsü olması gerekiyor.” Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın: “Kendi işini yapmak isteyen insanlar için en önemli şey tecrübedir. Çünkü tecrübe ile fiziki gücün kesiştiği nokta, sizin girişimciliğinizin patladığı nokta olacaktır. Kendinizi geliştirmekten kaçınmayın. Mutlaka yabancı dil ve diller öğrenin. Çünkü, artık lokal değil uluslararası işadamlarına ihtiyaç var.”
 
FIBA Holding  Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin: “Güçlü ve zayıf yönleriniz ile ilgili gerçekçi olun. Neyi bilmediğinizi bilin. Bunu bildiğiniz noktada ekibinizi zayıf yönlerinizi tamamlayacak kişiler ile güçlendirebilirsiniz, doğru mentorleri seçebilirsiniz.” Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın: “Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir. Hedefiniz insanların yaşamlarına ‘Bu olmadan önce ne yapıyormuşuz?’ dedirtecek şekilde dokunmak olsun. Hayallerinizin peşinden koşun, kendinize büyük hedefler koyun, engellerin çözümü, ararsan mutlaka var.”
 
***
G3 Platformu Başkanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz: “Gelir ayağı ve pazarlama ayağı çok iyi tanımlanmış bir plan yapılmalı. Girişimciler dogmaları sorgulayarak, kalıpları kırarak, ezber bozarak, yaptığı işe ve dünyaya bakarsa iş fırsatlarını daha iyi görebilirler. Bir fikir bir girişim başarısız olabilir ama senin olman için bir sebep yok, Denenmemişi deneyebilirsin, farklılaşarak öne çıkabilirsin.” Doğan Online Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner: “Gelecekte iş yapış şekillerindeki değişimin en önemli belirleyicisi teknoloji olmaya devam edecek. Girişimcilerin teknolojideki gelişmelerin mümkün kıldığı yeni fikirleri kovalamak adına her zaman tetikte kalmalı.”
 
Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras: “Kadın girişimciliğini artırmak için öncelikle kadının kendi önünde kendisinin engel olmaması gerekli. İddia ediyorum aynı zamanda hem çocuk emziren, hem yemek yapan, hem sunum yetiştiren, hem şirketin finansallarıyla uğraşan hem de telefona cevap veren kadın pek çok şeyi erkeklerden daha kolay yapabilir.” 
 
***
Aslanoba Group Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba: “Dünyada son 2-3 yıldır mobilitenin ateşlediği yepyeni bir dijital devrim yaşanıyor. Dijital ekonomide değerin nasıl yaratıldığını anlamak zorundayız, geç kalırsak zor yoldan öğreneceğiz. Girişimciler özellikle ABD gibi gelişmiş pazarları takip etmeli. Hangi startup’lar yatırım alıyor, hangileri niçin değer kazanıyor, bunları takip edebilirsek, ülkemizde nelerin değişeceğini de öngörebiliriz.”
 
 
Sonuç olarak morterlerin tavsiyeleri sizlere bir yol gösterici olacaktır. Ancak başarısızlıktan korkmamalı ve büyük hedeflerimiz olmalıdır. Dogmaları sorgulamalı ve alışıla gelmiş kalıpları kırmalıyız. Her zaman tetikte kalmalı ve tedbiri elden bırakmamalıyız.
Bunun yanında fikir sahibi olmakla yetinmemeli ve fikrimizi icra etmeliyiz. Yeni girişimlere her zaman açık olmalıyız. Dünya pazarlarını takip edip, mutlaka bir yabancı dil öğrenmeliyiz. Kendi kendimizi engellemekten kaçınmalıyız. Yani, başarısız olur muyum endişesini bir tarafta bırakarak yolumuza devam etmeliyiz. Ne dersiniz öyle değil mi?   
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.