1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Başbakan Yıldırım’dan Yıldırım Gibi Ziyaret (2)
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan Yıldırım’dan Yıldırım Gibi Ziyaret (2)

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım Konya’da son iki yılda Avrupa’da 20’den fazla terör eylemi olduğuna dikkat çekip “Biz yıllardan beri terörün iyisi kötüsü olmaz deyip çağrı yapıyorduk, onlar ise kulaklarını kapadılar.  Ama artık şu anlaşıldı ki terör her yerde olur. İstanbul, Konya ne kadar güvenliyse Londra ancak o kadar güvenlidir” dedi. Terör Türk insanını can evinden vururken “vurdumduymaz” olan Avrupa’nın artık terör illetinin ne olduğunu öğrenmeye başladığını anlattı. Haklıydı. 

Merkel Lafın Nereye

Gittiğini Bilmiyor

Sözün bir yerinde epeyce de Almanya’ya değindi;“Ne diyor Sayın Merkel, ‘Biz şimdi artık hükümetle değil, AK Parti ile değil, referandumda yüzde 51,6 alan sonuçla değil hayır verenlerle ilgileneceğiz, onlarla ortaklık yapacağız.’Bunu söylerken bu lafın nereye gittiğinin farkında değil, Türkiye'nin içişlerine karıştığının farkında değil. Biz laf edince de efendim niye böyle oluyor. Kusura bakmayın.”Almanya Başbakanı'nın diğer Avrupa ülkelerinin iradelerini ve egemenlik haklarını hiçe saydığına da vurgu yaptı Yıldırım.“Ey Almanya sen 27 birlik ülkesine talimat mı veriyorsun? Bu birliğin patronu sen misin? Patronsun da biz bunu bilmiyor muyuz? Açıklayın ‘bu birlikte benim dediğim olur, benim istemediğim hiç bir şey olmaz’ diye açıklayın da herkes de bilsin bu Avrupa Birliği'nin ne olduğunu.”

Sen Bana

Yaparsan…

Almanya’nın sadece söz ile değil fiili olarak da Türkiye’ye çeşitli yollarla müdahalede bulunmaya çalıştığı biliniyor. Referandumda Avrupa’daki Türklerin hayır oyu kullanmalarına yönelik tavsiye; hatta baskıları, Türkiye’de sürdürdükleri el altı çalışmaları gizli kalmadı. Milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izin verilmemesinin önemli sebeplerinden biri de bu müdahaleler olmalıydı.Buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Almanya’daki Türklere “Merkel’i ve partisini desteklemeyin” mealindeki tavsiyeleri Almanya tarafından “İç işlerine müdahale” olarak okundu.Yıldırım’da Konya’da “Sen bana yaparsan ben de sana yaparım” demeye getirdi sanki.

‘Satır Arası’

Arayanlar!

Yıldırım-Davutoğlu ikilisinin Konya’yı ‘birlikte’ ziyaretinden başka mesajlar, hatta alınan kararlar da arayanlar var. Cumartesi akşamı ‘Ziyaretten ne çıktı’ şeklinde birkaç soruyla karşılaştık.‘Zamana bırakın’ dedik. Bu arada Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ‘Selçuklu’da yapılan yatırımlar sebebiyle’ Başbakan Yıldırım’a teşekkür eden nazik bir açıklama yaptı. Dediğimiz gibi, gerisi zamanın koynunda!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.