1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Başbakan’dan Yıldırım Müjdeler (1)
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan’dan Yıldırım Müjdeler (1)

A+A-

AK Parti İl Teşkilatının 6. Olağan Genel Kurulu vesilesiyle Konya hareketli bir hafta sonu yaşandı. Halef-selef Başbakanlar Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım’ın birlikte oluşturdukları tablo, 2019 seçimleri öncesinde kurulan senaryolara adeta cevap oldu. Yan yana oturan ikili, Davutoğlu merkezli olarak konuşulan ‘Parti kuracak, muhalif partilerin ortak adayı olacak’ gibi söylemlerin iyi tartılması gerektiğini ortaya koydu.

Salona asılan  ‘Kalbinde tevhid, göğsünde iman, dilinde tekbirle kahraman yiğitler Afrin'de’, ‘Biz vatanımızın hudutlarını inanç ve iman ile çizeriz’, ‘Uzun ince yolları, uzun ve geniş yaptık gündüz gece’ ve ‘Herkes sevmek için zaman ister, bizimki Yıldırım aşkı’ gibi pankartlar oluşan havayı yansıtıyordu.‘Biz seni çok sevdik Reis’ yazılı pankartta, Konyalıların siyasi sevdasının resmiydi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Sorgun, Hayati Yazıcı ve Mustafa Ataş, Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve İlknur İnceöz, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam programa katılan isimler arasındaydı. Saadet Partisi İl Başkanvekili İsmail Aydilek’in de davete icabet etmesi ‘Kan kardeşliğinin gereğine yakışır bir davranış’ olarak değerlendirilebilir.

***

Yıldırım’ın “Alacağına şahin olan devlet vereceğine de ayı şekilde hassas olacak” diyerek, budan sonra KDV iadelerinin üç ay içerisinde, gecikme olduğu hallerde de faiziyle birlikte ödeneceğini anlatması ilgi çekiciydi.

Kabul edelim ki; merhum Turgut Özal’ın bıraktığı KDV mirası Anadolu’da halen eleştirilmekte ve hanesinde ‘geçersiz not’ olarak durmaktadır.

Bugüne dek esnafa, iş dünyasına, ‘mahsuplaşma gerekçesiyle’ KDV iadesi yapmayan devlet, herkesin umudunu kestiği bir sırada ‘Gelin, alacaklarınızı faiziyle ödeyeceğim’ diyerek babacan yüzünü göstermiş oldu.

Halk arasında “Devlet alacağını unutmaz; ertelese de, geciktirse de bir gün gelir, alacağını ister ve alır”  inanışına karşılık ne yazık ki, ‘devlet vermez’ gibi vahim bir durum da vardı. Bunun ortadan kaldırılıyor olması‘ceberrut devlet’ anlayışını da yıkacak, devlete olan sevgi, saygı, güveni daha da artıracaktır.

***

Başbakan Yıldırım’ın müjde tadında mesajları da önemliydi.

2002’den bu yana Türkiye'de 190 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımı gerçekleştiğini anlatan Yıldırım; ekonomide, ihracatta sağlanan canlılığın ve istihdamdaki artışın 2018'de de devam edeceği sözünü verdi.

Mevlana kentinde yaşanan gelişmelere de dikkat çeken Başbakan, Konya’nın 15 yılda, 6 basamak yükseldiğine işaret ederek, kentin gelişmişlik düzeyi ve yenilikçilikte de 8. sırayı aldığını vurguladı.

Tarım şehri Konya’da tarımı gündeme getirmemek olmazdı. Başbakan da tarıma ‘stratejik sektör’ olarak yaklaştıklarını ve desteklerinin devam edeceği sözünü verdi. Davutoğlu dönemine atıfta bulunarak “Ahmet bey döneminde gübre ve yemde KDV'yi kaldırmıştık. Şimdi yeni bir desteği hayata geçirdik; tarımda kullanılan mazotun yarısı sizden yarısı bizden, uygulamasını başlattık. Paralar da, çiftçimizin hesabına yatırılmaya başlandı" dedi.

Son 15 yılda altyapıya ve bölünmüş yollara yapılan yatırımların faydasına da değinen Yıldırım, “Türkiye'nin bölünmüş yollarda başlattığı hamle, dünyaya örnek olmalıdır. 26 bin kilometre bölünmüş yol projesiyle, iller arasındaki mesafeyi bir buçuk saat kısalttık ve şehirler arasındaki ticaret yüzde 40 oranında arttı. Bununla beraber ulusal işsizlikteki azalma yüzde 1 oldu. Yol, su medeniyettir diye boşuna demedik" diyerek yatırım planlamasındaki başarıyı ve kazanımları dile getirdi.

Yarın devam edeceğiz.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.