1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Basit Bir Anlam Kayması mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Basit Bir Anlam Kayması mı?

A+A-

Nasılsın? sorusuna cevap olarak ‘mücadele ediyoruz’ diyenlere, bir daha düşünün diyorum ve bunun yerine “mücahede ediyoruz” demek daha doğru olmaz mı? diye soruyorum.

*

Mücadele "cidal" kökünden geliyor yani kavga, çekişme, cedelleşme, cenk, savaş demek oluyor. Mücahade ise “cehd” kökünden geliyor yani çaba ve gayret göstermek, elinden geleni yapmak, cihat etmek demek oluyor.

*

Sizce hangisi daha doğru? Geçmişte söz ve güç sahibi bazılarımızın, müslümanlaşmaya çalışırken farkına varmadan Araplaşması ve İslam dininin ilkeleri ile Arap geleneklerini birbirinden ayıramaması sonucunda dilimizi de bırakmış ve Arapça konuşmaya başlamışız… Ama onu da başaramamışız. Türk milliyetçisi olmayı İslam’a göre günah gibi anlatanlara kanarak, Arap ırkçılığına hizmet eder olduğumuzu bile fark edememişiz.

*

İslam dinini anlamak için Arap milletinin dilini öğrenmek elbette gereklidir ve normaldir ancak biz konuşma dilimizi bırakıp, aramızdaki iletişim için de Arap dilini almışız. Almışız almasına da onu da yanlış anlamışız.

*

Bazılarına basit gibi görünen bu ve benzeri nice yanlış anlamanın bedellerini de asırlardan beri ödemekteyiz. Hem de sadece Türk milleti olarak değil tüm İslam ümmeti olarak… Hala fark etmeyenler var…

*

Basit görünen nice anlam kaymaları ve yanlışlar yüzünden İslam dininin temeli olan hak, huzur, barış, paylaşım, dayanışma ve “tebliğ” unutulmuş, bu güzelliklerin yerine, kendisi gibi olmayanı dışlama, ötekileştirme gibi hoş görüşsüz bir din anlayışı geçmiş… Öyle ki, peygamber efendimizin (sav) kuzenleri Abbasilerin “kalpleri kazanan” anlayışı yerine “saltanat için peygamber soyunun kanını döken” Emevilerin anlayışı hâkim olmuş iman anlayışımıza…

*

Kelimelerin gücünü bilenler böylesi anlam kaymalarının zihinsel kaymalara da sebep olabileceğini kolayca fark ederler. Günümüzdeki kavga da bu yüzden çıkıyor zaten;  böyle yanlışların sebep olduğu bedelleri fark edenler ile henüz fark edemeyenler arasındaki “mücadele” sonucu toplumdaki ayrışma, milletimizi düşmana karşı korunmasız hale düşürüyor, fark etmeyenler yüzünden bedel ödemeye devam ediyoruz.

*

Çabalamak, gayret göstermek, elinden gelenin en iyisini yapmak anlamına gelen “cehd-cihat” kelimesinin yerine savaşmak, cenk etmek ve sonunda öldürmek anlamına gelen “cidal” kelimenin geçmiş olduğunu fark edemeyenler, bu yüzden “tebliğ” görevinin unutulduğunu fark edebilir mi?

*

Basit(!) kelimelerin anlamlarındaki kaymaların sonuçlarını yorumlayabilir mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.