1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. ‘Başkanımın Size Selamı Var’
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Başkanımın Size Selamı Var’

A+A-

Konya Belediyesi eski Zabıta ve Özel Kalem Müdürü, Valilik Özel Kalem Müdürü, Öğretmen, Başhüyük eski Belediye Başkanı Togay Mirza önce gün vefat etti. Allah rahmet etsin.

Zabıta Müdürlüğü sırasında tanıştığımız Mirza’nın güler yüzü ve çalışkanlığı örnek gösterilecek yanlarıydı.

Bu vesile ile özel bir hatırayı paylaşalım.

***

1980’li yıllarda Konya Postası Gazetesi Tevfikiye Caddesi’nin sonunda Modern Vakıflar Çarşısı’nın bodrum katındaydı. Bir gün civardan bir esnaf telaşla büroya girdi ve başladı anlatmaya; “Bizim sokakta bir çocuk simit satıyordu. Zabıta geldi, çocuğu tekme-tokat dövdü, simitleri yere saçıldı. Biz kızdık, bağırdık ama bu seferde kaçtı gitti. Allah aşkına bir haber yapın.”

Makinayı alıp olay yerine gittim. Çocuğun, dağılan simitlerin esnafın fotoğraflarını çektim. Çocukla ve esnafla konuştum. Sonuçta hikayemsi, uzun bir haber çıkardım. Yazı İşleri Müdürümüz rahmetli Orhan Samur da haberi sayfanın göbeğinde güzel bir şekilde  değerlendirdi.

Ertesi sabah otobüsü kaçırdım ve dolmuşa binerek, 10 dakika gecikmeyle gazeteye geldim. Henüz Orhan Samur’dan başka gelen yoktu. Kapıdan girer girmez Orhan Samur “Nerede kaldın…” diye başladı. Sözünü kesip “10 dakikanın hesabını sorma, otobüsü kaçırdım, hem daha kimse de gelmemiş…” derken sözümü kesti;

“Tamam yarın yarım saat geç gel de; şimdi Zabıta Müdürü birkaç defa telefon etti. Adam telaş içinde. Belediye Başkanı sabahın köründe daha adam evden çıkmadan telefon edip simitçi çocuğu döven zabıtayı bulmasını istemiş. Şimdi Togay Bey seni bekliyor. ‘Gelsin o zabıtayı bulsun’ diyor.”

Samur anlatırken telefon çaldı. Arayan Togay beydi; “Mustafa bey, Başkanım sabah erkenden haberinizi okumuş. Beni evden çıkmadan aradı, çocuğu döven zabıtayı bulmamı emretti. Ben de arkadaşları belediyede topladım. Gelip teşhis eder misin?” dedi.

Olay anını görmediğimi, çocuğun ve esnafın ifadeleriyle haberi yaptığımı ve zabıtayı tanıyamayacağımı söylediğimde “Eyvah şimdi ne yapacağız…” cümlesi ağzından döküldü. Sonra “Sizinle ve haberinizle ilgili bir sıkıntı yok da, başkana ne diyeceğiz?” dedi.

“Ağabey, olay Kapu Camii yanında filanca sokakta yaşandı. Orada ben filanca kişilerle görüştüm. Siz de o kişileri çağırırsanız sonuç alırsınız da; bu olay için zabıta memuru işinden ekmeğinden olmasın” dedim.

“Her kim ise bu arkadaş, farklı bir göreve çekilmeli. Çünkü toplumu rahatsız edici işler yapabiliyor. Zabıta memurluğu ona uygun bir görev değil” dedi.

***

Şöyle düşünelim;

Ben on dakika gecikerek 08.40’da gazeteye gelmiştim ve o saate kadar Togay Bey telefonla beni birkaç defa aramış, ulaşamamıştı. Tabi, henüz cep telefonu yoktu!

Demek ki Belediye Başkanı en geç 08.00 gibi gazeteyi okuyup Togay Beye emri vermişti.

Zabıtadan dayak yiyen simitçi çocuk Belediyenin öncelikli gündemi olmuştu.

Buna sebep bir gazete haberiydi.

***

Aynı gün 11.00 gibi Togay bey yine telefon etti; “Mustafa bey, dediğiniz esnaf arkadaşları Belediyeye davet ettim, araçla aldırdım. Geldiler, zabıtayı teşhis ettiler, konuyu çözdük. Belediye Başkanımın size selamı var, teşekkürünü iletmemi istedi. Hassaten ben de teşekkür ederim, topluma rahatsızlık veren bir durumu sayenizde gidermiş olduk” dedi.

Zabıta memuruna verilen cezayı sordum; görev değişikliğiydi.

***

O yıllarda Konya henüz Büyükşehir Belediyesi olmamıştı. Başkan Ahmet Öksüz’dü.

Ahmet hocaya Allah sağlık selamet versin.

Togay ağabeye Allah rahmet etsin. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.