1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Başkanlar Uyandırınız
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlar Uyandırınız

A+A-

Yeni bir dönemeci daha geçti Türkiye. Seçilen Belediye Başkanlarımıza, Meclis Üyelerimize ve Muhtarlarımıza başarılar dileriz. Onların başarısı bizim başarımız olacaktır. Ancak başarı bir kişilik gösteri değildir. Yönetenler verdikleri hizmet kadar halkı doğru yönlendirmekle de yükümlüdür.
*
Seçimlerle çakıştı bu yıl, saatleri 1 saat ileri alarak enerji tasarrufu yapmaya, güneşten biraz daha fazla yararlanmaya çalışıyoruz ama güneş doğduktan 2-3 saat sonra işbaşı yapıyoruz. Bu 2-3 saati hovardaca harcayıp, 1 saatlik geri al - ileri al uygulamasından medet bekliyor olmamız bana ters geliyor. Acaba yöneticilerimiz uyuyor mu? Yoksa önemli işlerden sıra mı gelmiyor bunları düşünmeye? Ya da zor gelir diye mi göz ardı ediyorlar? O halde dikkatinizi çekmekte fayda olabilir; sabah namazı insanları uykusuz bırakmak için konulmamış o saate. Namazın bir zaman planlama gücü olduğunu hatırlatayım izninizle.
*
Nisan 2004’deki belediye seçimlerinden sonra da yazdığım, 1994 yılına ait bir önerimi tekrarlamak istiyorum, geçen 20 yılda bir çok zat-ı muhterem önerilerimden dolayı beni tebrik ve takdir ettiler ama tatlı uykuyu bırakıp eyleme geçen olmadı hiç. Türkiye büyük bir ülke, kaynakları ile insanı ile büyük potansiyel sahibi ama potansiyeli işe yarar hale getirmek için uyanmak, uyandırmak gerekiyor. Sadece Belediye Başkanları değil, KTO, KSO, İşadamları Dernekleri hatta OSB Başkanları da dahil olmalı bu uyandırıcı güce. Çünkü Türkiye’nin önceliği verimli çalışmayı ve stoklanamayan bir sermaye faktörü olan zamanı etkin kullanmayı öğrenmek olmalıdır.


Uyuyarak Kalkınabiliriz
Yaz-Kış saatleri 1 ileri, 1 geri alma, mesai saatlerinde yarım veya bir saatlik oynamalar yerine, daha ciddi bir karar ile sanayi sektöründe mesai saatleri 06:00 ya çekilmelidir. Hayatın ve rahmetin kaynağı olan güneş uyandıktan sonra uyumaya devam etme lüksümüz olmamalıdır. Çünkü;
1-Sabah 06:00 da işe yetişmesi gereken kişi erkenden uyuyacağı için ahlak yoksunu, incir çekirdeğini doldurmayan, çöplük TV programlarını izlemekten kurtularak zihinsel bir temizlenme sürecine girer.
2- Güneş doğmadan önce uyanmak, bilim adamlarının kabul ettiği ve önerdiği sağlıklı bir davranıştır.
3- Sabah erken işbaşı yapan kişi, erkenden işini bitirir ve evine, ailesine, çocuklarına, eşine dostuna, sosyal görevlere gün ışığında zaman ayırabilir.
4- Erken uyuyan hane, günlük 2-3 saat daha az elektrik tüketimi ile tasarruf sağlar.
5- Toplumu etkileyen TV programlarının kalitesi artar. Dünyanın en fazla TV izleyen ülkelerinden birisi olarak, zavallı TV kanallarından bu kadar uzun süreyi kaliteli programlar ile doldurmasını bekleyemeyiz. Haklı(!) olarak maliyeti düşük ancak ilgi çekici kalitesiz programlar yapmak zorunda kalıyorlar. TV izleme süresi 2-3 saat azalırsa, kalan süre için daha kaliteli programlar yapabilirler.
6- Büyük şehirlerde, trafik rahatlar. Hizmetler sektörü, sanayi sektörü, eğitim sektörü hepsi yaklaşık aynı saatlerde gidiyor ve aynı saatlerde dönüyor, trafik sıkışıyor elbette. Teorik olarak bu trafiğin 1/3’ünü temsil eden sanayi sektörü 2 saat önce iş başı yapsa, yollar kalan 2/3 e rahatlıkla yeter. Aynı şey mesai çıkışında da yaşanır. Trafik aynı saatlere yığılmaktan kurtulur.
*
Tatlı uykular, erken uyanmalar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.