Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlık

A+A-

Yıl 2013, 13 Haziran Perşembe, Başkanlık konusuna değindiğim “Bu Cılız Sesi Duyar mı Başbakan” başlıklı yazımdan alıntı yaparak başlıyorum izninizle; … Bu ülkeyi gerçekten seviyorsanız; gönlünüzde yatan başkanlık sistemine geçmeden önce, lütfen siyaseti temizlemek, kalitesini artırmak üzere, kendisine, geçmişine güvenen insanları siyasete çekecek bir düzenleme ile dokunulmazlıkları kaldırınız. Milletine değil de parti başkanına tabi vekiller ile bu ülke ne kadar gelişebilir? Ekonomide kötü paranın iyi parayı kovduğu gibi, “siyasette de kötü adamın iyi adamı kovmasına” izin vermeyiniz.

*

…. Sizi hazmedemeyen, attıkları iftira ile sizi durdurmak yerine ekmeğinize yağ sürdüğünü anlamayan “ferasetsiz ve adaletsiz erk sahiplerinin” ottan bir sebep ile size mahkûm ederek, haksızca hapse attığına şahit olduk. Hapisten çıktığınızda bireysel bir çaba ile sağlayamayacağınız kadar meşhurdunuz ve tüm Türkiye’nin gözünde haksızlığa uğramış, mağdur olmuş bir vatandaş olarak sempati kazanmıştınız. Bu milletin mazlum ve mağdur insanın yanında olma duygusunun da desteği ile kısa zamanda Başbakan oldunuz. Ve şimdi Cumhurbaşkanısınız, bulunduğunuz ortamı doğru değerlendiren akıl ve çabanızın sonucudur bu başarı ve sizin gibi tüm seçilmişlerimizin başarısı vatanın, milletin başarısıdır, hepimizin gururudur.

*

Ancak korkulan şudur ki; azim kontrolden çıkıp, hırsa dönüşmesin, sizi hırsa sokanlara beslediğiniz muhtemel tavır kine dönüşerek, hırsınızı, yelkenleri şişiren rüzgar olmaktan çıkarıp, gemileri batıran fırtınaya çevirmesin.

*

İşte bu yüzden gelişmiş, ileri ülkelerde olduğu üzere demokrasi, güçler dengesi ile çalıştığı sürece ülkelerin kalkınmasına hizmet etmiştir, aksi halde demokrasi eleştirilmesi çok kolay ve zayıf bir sistemdir, demokrasinin gücü insanın kalitesinden ve bireysel vicdan ile oluşan adalet duygusunun sistematik hale gelmesinden gelir.

*

Bu yüzden, sizden tüm güçleri elinizde toplama değil, güçleri birbirini dengeleyecek şekilde yönetmenizi bekliyoruz. Çünkü adalet güçlerin dengesi ile oluşur ve kalkınma adalet üzerine oturur. Bunun ilk adımı da, bu dönem olmasa bile önümüzdeki dönem milletvekili kalitesini artıracak, parti başkanına değil, vatanına milletine hizmet edecek bireylerin seçilmesine ortam sağlayacak bir düzenleme yapmanızdır…

*

Çünkü örnek gösterdiğiniz, başkanlık ile yönetilen başarılı ülkelerdeki seçim sistemi başkana tabi olacak adamları milletvekili yapmak için değil, ülkesine, milletine hizmet edecek, kendisine ve geçmişine güvenen adamların seçilmesi için tasarlanmış seçim sistemidir.

*

 

Yoksa başkan da olursunuz, padişah da, gücünüz de olur, otoriteniz de, ama huzur vermezler bu dünyada da ahrette de...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.