1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Başkanlıktan Önce
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlıktan Önce

A+A-
Eski bir yazı. Türkiye’de gelişmenin nasıl yavaş hatta engellemeli olduğunu gösteren, en son Haziran 2013 de yayınlanan Bu Cılız Sesi Duyar Mı Başbakan? Adlı köşemden. Buyurun, var mı bir gelişme birlikte görelim.
*
… … yerel seçimlerde sizi engellemek isteyen erk sahibi gurupların malûm medya eliyle çıkardığı ‘Gecekonducu Erdoğan’ haberinin de rüzgârı ile yarıdan fazlası gecekonducu olan İstanbul’a belediye başkanı oldunuz, anketlerde üçüncü sırada görünmenize rağmen. Attıkları iftira ile sizi durdurmak yerine ekmeğinize yağ süren ‘Ferasetsiz ve adaletsiz erk sahipleri’ belediye başkanı olmanızı hazmedemedi ve ottan bir sebep ile sizi mahkûm ederek, haksızca hapse attı.
*
Hapisten çıktığınızda kendi çabanızla sağlayamayacağınız kadar meşhurdunuz ve tüm Türkiye’nin gözünde haksızlığa uğramış, mağdur olmuş bir vatandaş olarak sempati kazanmıştınız. Öyle ki dönemin erk sahipleri tarafında olduğu halde size sahip çıkanlar bile oldu. Çünkü bu milletin vicdanı, mazlum ve mağdur insanın yanında olma duygusu güçlüdür.
*
‘Yaradılanı severiz yaradandan ötürü’, dediniz, bunun gereğini yerine getirmenizi bekliyoruz. Bu ülkeyi gerçekten seviyorsanız; insanımıza, seçimden seçime ‘bir oy’ kadar değer verilmesine engel olup, insanımızın düşünen ve düşündüğünü korkmadan ifade edebilen bireyler olarak gelişmeleri için ortam hazırlayınız.
*
Bu ülkeyi gerçekten seviyorsanız; gönlünüzde yatan başkanlık sistemine geçmeden önce, lütfen siyaseti temizlemek, siyasetin kalitesini artırmak üzere, kendisine, geçmişine güvenen insanları siyasete çekecek bir düzenleme ile dokunulmazlıkları kaldırınız, siyasi partiler yasasını değiştiriniz… Bu sizin seçim vaadinizdi zaten.
*
Milletine değil de parti başkanına tabi olan vekiller ile bu ülke ne kadar gelişebilir? Ekonomide kötü paranın iyi parayı kovduğu gibi, ‘Siyasette kötü adamın, yalaka adamın iyi adamı kovmasına’ izin vermeyiniz.
*
Seçmene, seçmenin anlayacağı şekilde kalkınmanın, gelişmenin lokomotifi başkanlar değil, başkanların etkili çalışmasını sağlayan seçim sistemidir gerçeğini anlatınız vebal altında kalmamak için. Zira ABD’nin başkanlık sistemi sayesinde bu kadar güçlü olduğunu, bizim de başkanlık sistemine geçince ABD gibi olacağımızı zannedecek kadar saf insanlar var oy kullanmayı bekleyen… Onlara hatırlatmak gerekmez mi Cezayir de başkanlık ile yönetiliyor ama hala Fransa’nın kontrolünden çıkabilmiş değil, buna benzer örnekler çok.
*
Başarı insanların beyin gücü ve kabiliyetini birlikte ve uzlaşma içinde kullanabilen sistemlerin uygulanmasına bağlıdır, aksi halde zamanınız varken, gücünüz ve imkânınız varken düzenlemediğiniz çarpık ve adaletsiz seçim sistemi üzerine başkan olmaya kalkışırsanız, evet başkan olabilirisiniz, hatta bu sistemde kral da olabilirsiniz ama huzur bulabilir misiniz hayatta ve hatta ahirette?
*
Dünya hırsı gemileri yüzdüren rüzgârdır, elinizdeki rüzgârı gemileri batıran fırtınaya çevirmeyiniz…
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.