1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Başkanlıktan Önce
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlıktan Önce

A+A-

Zaman zaman gündeme getirilen başkanlık tartışması bazen heyecan veriyor bazen endişe. Sistem üzerinden değil de kişi üzerinden yapılan tartışmadan fayda gelir mi sizce?

*

Çoğunluğu ekmek kavgası altında ezilen insanımız başını kaldırıp olayları analiz edecek, enine boyuna düşünecek imkânı olmadığı için başını kaldırdığı anda ilk gördüğü şeyin peşine düşebiliyor. Bir film ile tarihi öğreniyor, bir cümle ile olayları yargılıyor, bir kelime ile hainleri kahraman, karamanları hain yapıveriyor. Peki, başkanlık konusunu neye bakarak yorumluyor?

*

ABD’nin, Başkanlık ile yönetildiği için bu kadar güçlü olduğunu zannederek, bizim de Başkanımız olunca ABD gibi güçleneceğimize inanan heyecanlı ve saf kardeşlerimiz var oy kullanmayı bekleyen. Onlara nasıl anlatabiliriz Başkanlık ile yönetilen onlarca ülkenin, değil ABD gibi olmak, perişan halde olduğunu. Örneğin Cezayir, Başkanlık ile yönetiliyor, petrol ve gaz zengini ama hala gelişememiş bir ülke. Onlarca ülke var böyle ve hatta daha kötü durumda.

*

Her şeyden önce, başkanlık konusu bir şahıs meselesi değil bir sistem meselesidir. Ülkeleri kalkındıran, geliştiren ve güçlendiren başkanlardan ziyade tercih ettikleri sistemi doğru ve etkili uygulamadaki başarılarıdır.

*

Bir muhalefet liderlerinin ülkemizin içinde bulunduğu durumu ve uğraşmakta olduğu sorunları unutarak, başkanlık konusunu hatırlaması çok manidar geldi bana. Bir parti liderinin, başkanlık konusundan önce siyasetin, siyasetçinin kalitesini artıracak yeni bir seçim sistemini tartışmasını beklerdik. Ülkeyi yöneten liderlerin kandırılmasını önleyecek yöntemleri gündeme getirmesini beklerdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın girdiği ilk genel seçimlerdeki, siyasetin temizlenmesini sağlayacak, yeni seçim yasası vaadini hatırlatmasını beklerdik.

*

Mevcut seçim sistemi ile milletin vekili olarak meclise gidecek şahıslar millet tarafından değil de parti başkanları tarafından seçilecekse en tepedeki makamın adının Başkan veya Cumhurbaşkanı olması işe yaramayacaktır. Karar mekanizmasının hızlanması olumlu görülebilir ama kolay kandırılabilen kişilerin başa gelmesi halinde bu hızlanma daha büyük tehlikelere sebep olabilecektir. Zira başkanlık konusu bir şahıs meselesi değil bir sistem meselesi olarak ele alınmalıdır. Muhtaç olduğumuz sistem milletin iradesini meclise doğrudan yansıtacak olan sistemdir.

*

Meclise seçilenler milletin iradesi yerine parti başkanının isteği ile gelecekse, başkanlık bize ne getirecek? Milletine değil de parti başkanına tabi olan kişilerin milletvekili olması adalete uyar mı? Bu vekiller ile ülke kalkınır mı?

*

Bu vatanı, bu milleti gerçekten seviyorsanız; gönlünüzde yatan başkanlık sistemine geçmeden önce, lütfen siyasetin kalitesini artırmak, kendisine ve geçmişine güvenen insanları siyasete çekmek üzere bir düzenlemeyi meclise getiriniz. Önceki hükümetler bunu yapacak çoğunluğa sahip değildi ama sizin mazeretiniz yok.

*

Kötü paranın piyasadaki iyi parayı yok ettiği gibi, “Siyasette kötü, kifayetsiz, muhteris, yalaka adamın iyi adamı kovmasına” izin vermeyiniz. Çarpıklığını bile bile düzenlemediğiniz bu seçim sistemi üzerine Başkan olmaya kalkışırsanız, elbette Başkan olabilirisiniz, hatta bu sistemde padişah da olabilirsiniz ama huzur bulabilir misiniz ahrette veya bu hayatta?

*

Dünya hırsı gemileri yüzdüren rüzgârdır, elinizdeki rüzgârı gemileri batıran fırtınaya çevirmeyiniz. Çünkü sizlerin başarısı da başarısızlığı da bu vatanın bu milletin kaderi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum