1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Başkentte "Konyalılar" Buluşması
Başkentte Konyalılar Buluşması

Başkentte "Konyalılar" Buluşması

Konya Eğitim, Kültür, Sağlık Vakfı tarafından düzenlenen Tanışma, Birlik ve Beraberlik yemeğinde, Başkentteki Konyalılar bir araya geldi.

A+A-

 

Konya Eğitim, Kültür, Sağlık Vakfı tarafından düzenlenen Tanışma, Birlik ve Beraberlik yemeğinde, Başkentteki Konyalılar bir araya geldi. 

Metropolitan Otelde düzenlenen yemeğe Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Anadolu AjansıYönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, bazı Konya milletvekilleri, işadamları, üst düzey bürokratlar, yüksek yargı mensupları katıldı. 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalılar Ankara Buluşmasının Konya'da da tekrarlanmasını isteyerek, kentin gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerinde birlikte olma, Ankara'daki Konyalı bürokratları misafir etme temennisinde bulundu. 

Şehrin problemlerinin tanınması, tanıtılması ve çözülmesi için en başta Konyalılar olarak, şehri yeniden tanıma ve hatırlamaya ihtiyaç olduğuna dikkati çekeren Akyürek, "Konya, 12. ve 13. yüzyılda medeniyetimizin en önemli şehri konumundaydı. 

Coğrafyamızın da en önemli birkaç şehrinden biriydi. O dönemde Konya, sadece idari ve siyasi bir merkez konumunda değil, aynı zamanda ilim, sanat, kültür ve ticarette de çok önemli merkez konumdaydı" diye konuştu. 

12. ve 13. yüzyıllara damga vurmuş bir şehri temsil ettiklerini ifade eden Akyürek, tarihte bu önemde olan bir şehrin bugün de aynı önemde olmasının beklendiğini, istendiğini ve sağlanmaya çalışıldığını söyledi. 

Sonraki yüzyıllarda önemi azalan Konya'nın 1960'lardan sonra yeni bir çıkış yakaladığını anlatan Akyürek, "Bugün o çıkışla birlikte Konya, Türkiye'nin en planlı, gecekondusu olmayan, şehircilik hizmetleri açısından en önde gelen şehirlerden birisi konumundadır. 

Konya'yı geçmişteki kadar güçlü ve başarılı geleceğe hazırlamak için gayret gösteriyoruz, bunun için çalışıyoruz, bu doğrultuda birlik ve beraberlik içinde hareket ediyoruz" dedi. 

Dünya Tarihi Şehirler Birliği yönetimine üye olarak girilmesiyle konferanslarının Konya'da yapılması, Hz. Mevlana ile ilgili uluslararası boyutta ortaya çıkan gelişmeler ve diğer önemli gelişmelerle Konya'nın bu vizyon doğrultusunda belli bir mesafe aldığına dikkati çeken Akyürek, "Şimdi bu hedefi gerçekleştirmek için birlik ve beraberlik içinde yeni dönemde de eksiklerimizi gidermemiz gerekiyor" dedi. 

-"PROJE VE DÜŞÜNCE ÜRETEN YAPIYA KAVUŞMAK İSTİYORUZ"- 

KONEV Başkanı Vali Hakkı Teke de 1996 yılında 46 kişilik Mütevelli heyetle kurulan vakfın, 2010 yılında sağlıklı bir yönetime kavuşarak, canlandığını belirterek, Konyalıların "www. konev. org. tr" adresinden vakfa üye olabileceklerini söyledi. 

Vakıf kurulmadan önce oluşturulan Konya Platformu'nun birçok projeyi gerçekleştirdiğini anlatan Teke, "Proje ve düşünce üreten, Avrupa'daki think thank kuruluşları benzeri bir yapıya kavuşmak istiyoruz" dedi. 

Teke, şöyle konuştu: 

"Konya, kalitesini kanıtlamak ve halen sahip olduğu değerleri daha iyiye götürmeyi hedefleri arasına yerleştirmiş bir şehirdir. Aramızda bulunan değerli hemşehrilerimizin her biri alanında kendini kanıtlamış, artı değer oluşturabilen nitelikli bireylerdir. O zaman bize düşen sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerle, sahip olduğumuz bu nitelikli beyin gücünü birleştirip daha yüksel bir verimliliği sağlamaktır. " 

 

Konya'nın marke değerini artırarak, bilim ve teknoloji kenti olması konusunda yoğun çaba gösterildiğin ifade eden Teke, kentteki Üniversite sayının 4'e çıkmasından mutluluk duyduklarını, bunun bir teknik Üniversite ile taçlandırılması gerektiğini ve inşasına başlananKonya Bilim Merkezini Üniversite kadar önemsediklerini kaydetti. 

 

Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'a, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e ve Metropolitan Otel'in sahibi Mehmet Nükte'ye Osmanlı tuğrası tablosu hediye edildi. 

Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, misafirlere kiraz ikram etti. Konyalılar Buluşması, Konyabölge televizyonu KONTV'den de canlı yayınlandı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.